| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie która ukończyła 75 lat oraz osobom powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obecnie wysokość zasiłku to 153 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Warto wyjaśnić, że organy rozpoznające wniosek o przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, nie są kompetentne do ustalenia we własnym zakresie daty powstania niepełnosprawności, ponieważ związane są – co do daty powstania niepełnosprawności i co do jej stopnia, orzeczeniem wydanym przez uprawnioną do tego jednostkę. Stosowne orzeczenie nie może być zastąpione żadnym innym dokumentem (wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17.06.2009 r., IV SA/Wr 576/2008, LexPolonica nr 2467529).

Brak prawa do zasiłku

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Chodzi tutaj o sytuację, w której osoba ubiegająca się o zasiłek faktycznie przebywa w takiej instytucji. Nie stanowi natomiast przesłanki wyłączającej posiadanie prawa do przedmiotowego zasiłku samo skierowanie do ośrodka, które nie zostało wykonane. Instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie w świetle przepisów ustawy jest dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, szkoła wojskowa lub inna szkoła, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobom, których członkowie rodziny otrzymują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Co ważne zasiłku nie otrzymają również osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK