| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Wysokość zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy ma zrekompensować ubezpieczonemu pracownikowi obniżenie wysokości jego wynagrodzenia, w skutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przeniesienia na inne stanowisko ze względów zdrowotnych. Stanowi on różnice pomiędzy miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem.

Formalności

O potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej orzeka lekarz wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy albo lekarz orzecznik ZUS, przy czym rehabilitacji zawodowej mogą być poddani pracownicy ze zmniejszoną sprawnością do pracy, zagrożeni chorobą zawodową i wymagający przekwalifikowania, zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli stan ich zdrowia wymaga zmiany rodzaju pracy oraz pracownicy, którzy wskutek wypadku lub dłuższej choroby utracili czasowo zdolność do pracy i wymagają adaptacji do pracy. W przypadku, gdy zasiłek wyrównawczy wypłacany jest przez zakład Ubezpieczeń Społecznych, niezbędne do jego wypłaty jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK