| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują te same uprawnienia co innym pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy. Oznacza to, że w okresie wypowiedzenia otrzyma on zasiłek chorobowy. Jeśli jego choroba przedłuży się, po upływie wypowiedzenia wypłatą zasiłku zajmie się ZUS.

Zasiłek po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Pracownik podlegający obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek nie nabywa prawa do zasiłku chorobowego w razie powstania niezdolności do pracy po rozwiązaniu stosunku pracy (Wyrok SN z dnia 5.08.1999 r. II UKN 69/99, OSNP 2000/19/726, PiZS 2000/1/34).

Po upływie wypowiedzenia zasiłek wypłaca ZUS

Należy pamiętać, że prawo do zasiłku chorobowego, gdy niezdolność pracownika powstała w czasie ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie po jego ustaniu, za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego ustala i zasiłek ten wypłaca oddział ZUS, właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku. Jeśli więc pracownik zachoruje na wypowiedzeniu, a jego choroba przedłuży się i będzie trwała po upływie okresu wypowiedzenia, wówczas wypłatą zasiłku zajmie się ZUS. Pracodawca wypłaca bowiem zasiłek do momentu ustania stosunku pracy, a więc w tym przypadku do upływu okresu wypowiedzenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK