| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje co miesiąc, w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc., jednak w przypadku ubezpieczonego, który ukończył 50 rok życia, zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:

  • przypada w okresie ciąży,
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
  • powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje

Zasiłek chorobowy nie przysługuje wówczas, gdy ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia podczas okresów niezdolności do pracy oraz wtedy, gdy niezdolność do pracy przypada w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również wówczas, gdy ubezpieczony odsunięty od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej, nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy, niezabronionej takim osobom, a podpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą mógłby wykonywać po uprzednim przeszkoleniu. Zasiłek ten nie przysługuje również wówczas, gdy niezdolność do pracy warunkująca jego uzyskanie powstała w skutek umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego, zaś w przypadku w którym niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, zasiłek nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności.

Zobacz również: Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Przesłanką wyłączająca możliwość pobierania zasiłku chorobowego jest również posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub kontynuowanie bądź podjęcie działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby oraz podleganie obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK