| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje co miesiąc, w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc., jednak w przypadku ubezpieczonego, który ukończył 50 rok życia, zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:

  • przypada w okresie ciąży,
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
  • powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje

Zasiłek chorobowy nie przysługuje wówczas, gdy ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia podczas okresów niezdolności do pracy oraz wtedy, gdy niezdolność do pracy przypada w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również wówczas, gdy ubezpieczony odsunięty od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej, nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy, niezabronionej takim osobom, a podpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą mógłby wykonywać po uprzednim przeszkoleniu. Zasiłek ten nie przysługuje również wówczas, gdy niezdolność do pracy warunkująca jego uzyskanie powstała w skutek umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego, zaś w przypadku w którym niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, zasiłek nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności.

Zobacz również: Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Przesłanką wyłączająca możliwość pobierania zasiłku chorobowego jest również posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub kontynuowanie bądź podjęcie działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby oraz podleganie obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK