| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego, warunkującego uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, zostało przewidziane we wniesionym do sejmu projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji zakłada również rozszerzenie podmiotów uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Proponowane zmiany dotyczą uchylenia przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, które wprowadzają kwotę tak zwanego kryterium dochodowego, warunkującego możliwość uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nowelizacja zakłada również zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do uzyskania świadczenia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń opiekuńczych, stanowiących z kolei świadczenie rodzinne. W obecnym stanie prawnym, przysługuje on osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeśli rezygnacja ta podyktowana jest koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadza kryterium dochodowe, od spełniania którego uzależnione jest prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kryterium to jest ustalane przez Rade Ministrów. Do dnia 31 października 2014 roku, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium wynoszącego 623 złote netto. O dnia 1 listopada 2014 roku, kryterium dochodowe wynosić będzie 664 złote. Sama wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 złotych miesięcznie.

Wnioskodawcy podkreślają, iż obowiązujące przepisy różnicują sytuacje niepełnosprawnych w zależności od dochodu, a nie od stopnia ich niepełnosprawności. Specjalny zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od 1 stycznia 2013 roku. Wcześniej, istniało tylko świadczenie pielęgnacyjne. Nowelizacja wprowadzająca specjalny zasiłek opiekuńczy, ograniczyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Na mocy obecnych przepisów, przysługuje ono, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia przez nią 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub kontynuowania jej w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Osoby uprawnione wcześniej do świadczenia pielęgnacyjnego, w nowym stanie prawnym będą mogły nabyć prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, ale po spełnieniu określonego w ustawie kryterium dochodowego.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?. /Fot. Fotolia
Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?. /Fot. Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2014-01-29 23:21 Zgłoś

mi panie w mopsie zaproponowały zebym babcie oddala  do domu starców poprostu jak to usłyszałam to myslałam ze tym wrednym baska PRZEGRYZE TĘTNICE  MASAKRA POPROSTU GDYBY NIE BABCIA TO NIE MIAŁABYM ZA CO ZYC!!!!!!!!!!!!! BABCIA MNIE TERAZ UTRZYMUJE JAK JA TO MÓWIE I OBY JAK NAJDŁUZEJ ZYŁA ONA  KIEDYS JAK JA BYLAM MALA TYŁEK MI PODCIERAŁA TERAZ KOLEJ NA MNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!! MUSIMY WALCZYC Z TYMI DZIADAMI !!!!!!!!!!

avatar

2013-12-18 07:45 Zgłoś

Jestem tylko ciekawa co zrobią gdy osoba ma chorobę psychiczną z najwyższym stopniem niepełnosprawności . Mam matkę chorą na alzheimera która nie mówi i nie chodzi niezdolna do samodzielnej egzystencji . A oni chcą sprawdzić i komisję dawać co pół roku może myślą o samo uzdrowieniu takiej osoby . 

avatar

2013-12-01 20:20 Zgłoś

Kiedy ta zmiana będzie?Od początku 2014 czy dopiero z nowym okresem rozliczeniowym?ja miałam do tej pory specjalny zasiłek opiekuńczy na babcię,nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji,dziadek również ma takie orzeczenie,żadna z córek nie wykazuje chęci opieki nad rodzicami,a skoro ja mieszkam z dziadkami spadło to na mnie.Tymczasem moge nie ptrzymać takiego zasiłku gdyż mąż podjął pracę,a jako dochód liczą mi również alimenty na dziecko.panie w MOPSie są na tyle bezczelne aby sugerować mi pójście do pracy i wynajęcie dla dziadków opiekunki.One tak się zachowują jakby te 520zł miało iść z ich portfela.Dziadek nie chce żeby jakaś obca kobieta krzątała mu się po domu.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Żaneta Urawska

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem Infor.pl »