| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego, warunkującego uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, zostało przewidziane we wniesionym do sejmu projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji zakłada również rozszerzenie podmiotów uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zdaniem pomysłodawców nowelizacji, wynikiem wspomnianych zmian jest pozbawienie olbrzymiej grupy osób niepełnosprawnych jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa, mimo, iż ich sytuacja materialna nie uległa poprawie w stosunku do poprzedniego stanu prawnego.

Zobacz także: Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku

W związku z powyższym, wnioskodawcy oprócz zniesienia kryterium dochodowego, proponują również rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego o osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, przed dniem wejścia w życie proponowanej nowelizacji.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych został wniesiony do sejmu 17 lipca tego roku.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK