| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady przyznawania

Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady przyznawania

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat będzie przyznawany na nowych zasadach. Na czym polegają nowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego?

Rodzice nabędą prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego lub choroby dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem. Zasiłek ten będzie również przysługiwał, jeśli zachoruje zatrudniana przez rodziców niania.

Rozszerzony został katalog sytuacji, które uprawniają do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem. Prawo do zasiłku opiekuńczego będzie przysługiwało rodzicom w razie choroby niani, z którą mają zawartą umowę uaktywniającą, dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem, a także z powodu nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego.

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Zmiany te zostały wprowadzone ustawą z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw. Ustawa obecnie została skierowana do prezydenta i oczekuje na jego podpis. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Dokumentowanie prawa do zasiłku z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem będącym w wieku do lat 8

W obecnym stanie prawnym nie wiadomo jeszcze, jak dokumentować opiekę nad zdrowym dzieckiem z tytułu choroby niani, choroby dziennego opiekuna oraz nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego. Wprawdzie dowody stanowiące podstawę przyznania zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 określa § 23 rozporządzenia MPiPS z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, to jednak rozporządzenie to do tej pory nie zostało dostosowane do znowelizowanej ustawy zasiłkowej.

Zobacz również:Świadczenia opiekuńcze od 1 lipca 2013 r.

Rozszerzenie definicji działalności socjalnej

Wraz ze zmianą ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 rozszerzono definicję działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawców. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 2 pkt 1 ustawy z zfśs, działalnością socjalną jest również finansowanie (dofinansowanie) ze środków funduszu opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię. Tego rodzaju świadczenia przyznane przez pracodawcę z zfśs po spełnieniu przez osobę uprawnioną kryterium socjalnego, będą zwolnione z podatku (z ograniczeniem do 380 zł rocznie) i ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości.

Zadaj pytanie:Forum Kadry

Aktualizacja: 19.07.2013

Autor:

doktorantka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk z 10-letnim doświadczeniem w działach personalnych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 roku życia. /Fot. Fotolia
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 roku życia. /Fot. Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2013-07-17 11:53 Zgłoś

Chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie opiekunów niepełnosprawnych osób pozbawiono zasiłków, jeśli poza opieką podjęli (wcześniej) jeszcze działalność zarobkową? Czy w tym wypadku prawo jednak działa wstecz? Mam nadzieję, że nie jest to banalne szukanie sfer czy grup ludzi, na których można zaoszczędzić...

avatar

2013-07-10 12:41 Zgłoś

Powinni dodać też śmierć osoby stale opiekującej się dzieckiem. Myśmy mieli przypadek, że ojciec miał taką "opiekę" z powodu ciężkiej choroby matki. Kobieta ta wkrótce zmarła. Mieliśmy dylemat, bo sytuacja taka nie jest uwzględniona w katalogu okoliczności, w związku z którymi taka "opieka" się należy. Dzwonililśmy do ZUS - tam też nie wiedzieli, ale ponieważ to były ostatnie chyba 2 dni, to powiedzieli, by zaliczyć. Ale pewni nie byli. A pytam się, co dalej ? Facet miał na szczęście babcię, która zajęła się dzieckiem, ale równie dobrze mógł nie mieć nikogo. I załatw to coś w kilka dni. A jeszcze załatwiasz sprawy pogrzebu ! Co z tym dzieckiem z dnia na dzień zrobić ? A jakby taka nawet zdrowa matka zginęła nagle w wypadku ? Też jest problem.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »