| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Obowiązek złożenia druku ZUS Np-7 ma również ubezpieczony, jeżeli ubiega się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny okres, po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia przyznanego na okres krótszy niż 12 miesięcy. Wówczas nie jest wymagane wypełnienie części II i III oświadczenia.

  • zaświadczenie o stanie zdrowia ZUS N-9

Jeżeli lekarz stwierdzi, że po zakończonym okresie zasiłkowym dalsze leczenie lub rehabilitacja prowadzone przez maksymalny okres do 12 miesięcy rokują odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, powinien go poinformować o potrzebie złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz wystawia wówczas zaświadczenie na druku ZUS N-9.

Zaświadczenie o stanie zdrowia powinno być wypełnione przez lekarza, który prowadzi leczenie ubiegającego się o świadczenie. Może być ono wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. Oznacza to, że jest ono ważne przez miesiąc od dnia wypełnienia.

Przekazanie pracownikowi informacji o potrzebie złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne przez lekarza prowadzącego nie zawsze jest możliwe do zrealizowania. Jeżeli w okresie zasiłkowym pracownik leczy się u dwóch lub więcej lekarzy i każdego z nich nie informuje o okresach niezdolności do pracy, to wówczas może zdarzyć się sytuacja, że żaden z tych lekarzy nie wie, kiedy zostanie wyczerpany okres zasiłkowy. Żaden z nich nie dokona zatem oceny stanu zdrowia pracownika w stosownym czasie i nie poinformuje go o potrzebie złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne.

WAŻNE!

Zaświadczenie o stanie zdrowia ZUS N-9 ważne jest miesiąc od dnia jego wystawienia.

Wywiad zawodowy z miejsca pracy ZUS N-10

Druk ten w całości wypełnia pracodawca, wskazując w nim:

  • wykształcenie pracownika,
  • charakter wykonywanej przez pracownika pracy,
  • wymiar czasu pracy,
  • warunki pracy – stopień ciężkości wykonywanej pracy.

Wywiad zawodowy nie musi być przedkładany, jeżeli wniosek składa ubezpieczony, którego niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, albo osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.

W sytuacji zajścia wypadku przy pracy płatnik musi załączyć do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne:

  • kartę wypadku (w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przez ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, np. zleceniobiorcy) lub
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem).

Za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych (art. 237 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK