| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Obowiązek złożenia druku ZUS Np-7 ma również ubezpieczony, jeżeli ubiega się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny okres, po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia przyznanego na okres krótszy niż 12 miesięcy. Wówczas nie jest wymagane wypełnienie części II i III oświadczenia.

  • zaświadczenie o stanie zdrowia ZUS N-9

Jeżeli lekarz stwierdzi, że po zakończonym okresie zasiłkowym dalsze leczenie lub rehabilitacja prowadzone przez maksymalny okres do 12 miesięcy rokują odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, powinien go poinformować o potrzebie złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz wystawia wówczas zaświadczenie na druku ZUS N-9.

Zaświadczenie o stanie zdrowia powinno być wypełnione przez lekarza, który prowadzi leczenie ubiegającego się o świadczenie. Może być ono wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. Oznacza to, że jest ono ważne przez miesiąc od dnia wypełnienia.

Przekazanie pracownikowi informacji o potrzebie złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne przez lekarza prowadzącego nie zawsze jest możliwe do zrealizowania. Jeżeli w okresie zasiłkowym pracownik leczy się u dwóch lub więcej lekarzy i każdego z nich nie informuje o okresach niezdolności do pracy, to wówczas może zdarzyć się sytuacja, że żaden z tych lekarzy nie wie, kiedy zostanie wyczerpany okres zasiłkowy. Żaden z nich nie dokona zatem oceny stanu zdrowia pracownika w stosownym czasie i nie poinformuje go o potrzebie złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne.

WAŻNE!

Zaświadczenie o stanie zdrowia ZUS N-9 ważne jest miesiąc od dnia jego wystawienia.

Wywiad zawodowy z miejsca pracy ZUS N-10

Druk ten w całości wypełnia pracodawca, wskazując w nim:

  • wykształcenie pracownika,
  • charakter wykonywanej przez pracownika pracy,
  • wymiar czasu pracy,
  • warunki pracy – stopień ciężkości wykonywanej pracy.

Wywiad zawodowy nie musi być przedkładany, jeżeli wniosek składa ubezpieczony, którego niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, albo osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.

W sytuacji zajścia wypadku przy pracy płatnik musi załączyć do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne:

  • kartę wypadku (w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przez ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, np. zleceniobiorcy) lub
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem).

Za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych (art. 237 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK