| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Skutki późnego złożenia wniosku

Zbyt późne złożenie wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego może spowodować, że:

  • pracownik z powodu choroby będzie miał usprawiedliwioną nieobecności niepłatną,
  • pracodawca będzie musiał złożyć korektę deklaracji rozliczeniowych po przyznaniu świadczenia.

Okres oczekiwania na decyzję ZUS w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej. Pracownik nie wykonuje wówczas pracy i w związku z tym nie przysługują mu żadne świadczenia. W tej sytuacji w raporcie ZUS RSA należy wpisać kod przerwy w opłacaniu składek 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku).

Jeżeli ZUS zdecyduje jednak o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, trzeba będzie dokonać korekty wcześniejszych dokumentów. Prawo do zasiłku ZUS przyzna bowiem poczynając od kolejnego dnia po dniu ustania okresu zasiłkowego. Będzie to pierwszy dzień, od którego trzeba zrobić korektę. Na korygującym druku ZUS RSA należy wpisać kod świadczenia/przerwy 321 (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) od dnia uzyskania prawa do świadczenia.

Pracodawca powinien usprawiedliwić pracownikowi przerwę w świadczeniu pracy związaną z oczekiwaniem na decyzję ZUS w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Nie ma potrzeby, by pracownik składał w tym czasie wniosek o urlop bezpłatny czy wypoczynkowy.

Dokumentowanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Ubiegając się o świadczenie rehabilitacyjne płatnik składek musi skompletować stosowne dokumenty. Kompletną dokumentację należy złożyć w ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.

Płatnik musi złożyć:

  • oświadczenie do celów świadczenia rehabilitacyjnego na druku ZUS Np-7

Oświadczenie do celów świadczenia rehabilitacyjnego (druk ZUS Np-7) wypełnia przede wszystkim osoba ubiegająca się o to świadczenie. Jednak na pracodawcy ciąży obowiązek uzupełnienia formularza w części II i III o informacje z zakresu ubezpieczenia i niezdolności do pracy ubezpieczonego (jeśli firma wypłaca zasiłki chorobowe).

Część II. Informacja o ubezpieczeniu (wypełnia płatnik)

Płatnik zasiłku w części III podaje informację o okresie niezdolności do pracy wnioskodawcy z wyszczególnieniem, przez jaki okres pobierał on wynagrodzenie za czas choroby, a przez jaki okres zasiłek chorobowy. Należy również podać przewidywaną datę wyczerpania przez ubezpieczonego okresu zasiłkowego.

Część III. Informacja o niezdolności do pracy (wypełnia płatnik zasiłku chorobowego)

W sytuacji gdy o świadczenie rehabilitacyjne pracownik ubiega się z ubezpieczenia wypadkowego, część III świadczenia płatnik zasiłku powinien wypełnić w następujący sposób:

Część III. Informacja o niezdolności do pracy (wypełnia płatnik zasiłku chorobowego)

Część III należy pozostawić bez wypełnienia wtedy, gdy druk Np-7 zostanie przekazany przez:

  • ubezpieczonego lub
  • pracodawcę, ale niebędącego płatnikiem zasiłku dla ubezpieczonego, za którego jest składany wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.

Uzupełnienia tych danych powinien dokonać ZUS na podstawie posiadanych danych w systemie informacyjnym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK