| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica, posiadająca miesięczny okres wypowiedzenia, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę 30 listopada 2012 r. Otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto. Od 2 do 9 grudnia 2012 r. przebywała na zasiłku opiekuńczym, a od 10 do 31 grudnia 2012 r. na zasiłku chorobowym, po czym kolejne zwolnienie dostarczyła od 2 do 31 stycznia 2013 r. Czy pracownica będzie miała prawo do zasiłku, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Była pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego za okres od 2 do 31 stycznia 2013 r., jeśli nie nabędzie prawa do emerytury lub nie podejmie działalności zarobkowej. Podstawę tego zasiłku stanowić będzie kwota 3510,22 zł (kwota ograniczenia odpowiadająca 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2012 r.), a nie kwota przychodu z umowy o pracę (6000 zł).

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ustawy zasiłkowej).

Za wyjątek od powyższej zasady należy uznać przyznanie zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego (art. 7 ustawy zasiłkowej).

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

WAŻNE!

Po ustaniu tytułu do ubezpieczeń (chorobowego, wypadkowego) zasiłek chorobowy przysługuje, jeśli niezdolność do pracy trwa bez przerwy (co najmniej 30 dni) oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia.

W przedstawionej sytuacji 1 stycznia 2013 r., czyli już po rozwiązaniu umowy o pracę, Państwa pracownica była zdolna do pracy. Mimo to nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ dalsza niezdolność do pracy trwa bez przerwy 30 dni i powstała w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (od 2 do 31 stycznia 2013 r.).

PRZYKŁAD

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę 31 grudnia 2012 r. Osoba ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby po ustaniu zatrudnienia od 7 do 11 stycznia 2013 r. (5 dni), od 13 do 28 stycznia (16 dni) i od 29 stycznia do 15 lutego 2013 r. (17 dni). Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia za okres od 7 do 11 stycznia (5 dni), ponieważ niezdolność do pracy, mimo że powstała w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, nie trwała bez przerwy co najmniej 30 dni. Osoba ta nabywa prawo do zasiłku chorobowego za okres od 13 do 28 stycznia i od 29 stycznia do 15 lutego, ponieważ niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia i trwała bez przerwy co najmniej 30 dni (16 dni + 17 dni = 33 dni).

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w trakcie ubezpieczenia jest ustalana na podstawie średnich zarobków z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Wysokość zasiłku chorobowego to 80% podstawy pomniejszonej o 13,71% (składki finansowane ze środków ubezpieczonego). W okresie ubezpieczenia wysokość zasiłku chorobowego jest zależna od przychodu pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »