| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica, posiadająca miesięczny okres wypowiedzenia, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę 30 listopada 2012 r. Otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto. Od 2 do 9 grudnia 2012 r. przebywała na zasiłku opiekuńczym, a od 10 do 31 grudnia 2012 r. na zasiłku chorobowym, po czym kolejne zwolnienie dostarczyła od 2 do 31 stycznia 2013 r. Czy pracownica będzie miała prawo do zasiłku, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Natomiast wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego już po ustaniu zatrudnienia jest ograniczona przepisami. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być bowiem wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego do celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie za III kwartał 2012 r. wynosi 3510,22 zł. Zatem ZUS nie ustali podstawy zasiłku chorobowego należnego po ustaniu zatrudnienia z zarobków u byłego pracodawcy, gdyż były one wyższe niż kwota ograniczenia (pracownica zarabiała 6000 zł). Podstawę wymiaru zasiłku stanowić będzie kwota 3510,22 zł.

Brak prawa do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia

Za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która:

  • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu (30 dni w przypadku pracowników).

Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu stosunku pracy, gdy jest kontynuowana lub została podjęta działalność zarobkowa stanowiąca tytuł do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w przypadku, gdy podjęta działalność, mimo że nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem chorobowym, zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. 18 stycznia 2013 r. rozwiązano z nim umowę o pracę. Od 10 lutego do 20 marca 2013 r. (przez 42 dni) był niezdolny do pracy z powodu choroby. Osobie tej nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, ponieważ po rozwiązaniu umowy o pracę kontynuuje działalność zarobkową.

W celu spełnienia warunku nieprzerwanej niezdolności do pracy nie trzeba dostarczyć jednego zwolnienia lekarskiego wystawionego na okres 30 dni. Warunek będzie spełniony, jeśli przyczyna niezdolności do pracy będzie spowodowana różnymi chorobami oraz zostanie poświadczona na kilku zwolnieniach lekarskich. Zatem powyższy warunek będzie spełniony, jeśli między kolejnymi okresami niezdolności do pracy nie będzie żadnej, nawet jednodniowej przerwy.

O zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia może wystąpić także osoba, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (art. 7 ust. 2 ustawy zasiłkowej). W tym przypadku niezdolność do pracy z powodu choroby musi trwać także nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. W zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA taką niezdolność do pracy lekarz oznacza kodem literowym E.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1, art. 7, art. 13 ust. 1, art. 46, art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d, art. 62 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »