| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzeba wliczyć „trzynastkę”

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzeba wliczyć „trzynastkę”

Nasza firma wypłaca w styczniu każdego roku dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Czy będziemy musieli wliczać ją do podstawy wymiaru przysługujących pracownikom zasiłków chorobowych? Czy należy ją wliczać w kwocie faktycznie wypłaconej, czy po uzupełnieniu? Jak postąpić w przypadku pracowników, którym chcemy obniżyć wymiar czasu pracy od nowego roku?

Pracodawcy prywatni (niebędący jednostką budżetową) nagrodę roczną powinni uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli składnik roczny nie przysługuje za okres niezdolności do pracy. W przypadku pracowników sfery budżetowej dodatkowe wynagrodzenie roczne zawsze jest wliczane do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć 1/12 tego składnika, wypłaconego za rok poprzedzający miesiąc powstania niezdolności do pracy. Przy zmianie wymiaru czasu pracy składnik roczny należy przyjąć do podstawy wymiaru świadczeń w kwocie przeliczonej odpowiednio do nowego wymiaru czasu pracy.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (ale także macierzyńskiego, czy opiekuńczego) należy uwzględnić „trzynastkę”, jeśli pracownik nie zachowuje do niej prawa w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą oraz od tego dodatkowego składnika została odprowadzona składka chorobowa (art. 41 ustawy zasiłkowej).

W przypadku pracowników tzw. sfery budżetowej nie ma wątpliwości, że dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wliczane do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Świadczenie dla takich pracowników jest bowiem podstawą wymiaru składek ZUS oraz jest pomniejszane za okres pobierania świadczeń za czas choroby (art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej)

Prywatni przedsiębiorcy, którzy wypłacają dodatkową roczną pensję, muszą uwzględnić swoje wewnętrzne przepisy płacowe oraz praktykę co do zasad przyznawania i zmniejszania za czas niezdolności do pracy „trzynastej” pensji. Jeżeli nieobecności spowodowane chorobą mają wpływ na prawo do tych świadczeń i na ich wysokość, to należy je wliczać do podstawy wymiaru zasiłków (chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich). Składnik ten będzie podlegał wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdy zostanie od niego odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe.

„Trzynastkę” należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na zasadach przewidzianych dla składników rocznych. Należy ją zatem uwzględnić w kwocie stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

WAŻNE!

„Trzynastkę” należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli natomiast pracownik był zatrudniony u pracodawcy przez okres krótszy niż rok, dodatkowe wynagrodzenie roczne należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie proporcjonalnej do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Anna P. pracuje w firmie X od 1 lutego 2012 r. W styczniu 2013 r. otrzymała wynagrodzenie roczne za 2012 r. proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tej firmie, tj. za 11 miesięcy. Wynagrodzenie to jest oskładkowane oraz podlega pomniejszeniu za okres niezdolności do pracy. W styczniu 2013 r. Anna P. stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy wyliczyć z okresu od lutego do grudnia 2012 r. i doliczyć do niej dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości 1/11.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »