| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzeba wliczyć „trzynastkę”

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzeba wliczyć „trzynastkę”

Nasza firma wypłaca w styczniu każdego roku dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Czy będziemy musieli wliczać ją do podstawy wymiaru przysługujących pracownikom zasiłków chorobowych? Czy należy ją wliczać w kwocie faktycznie wypłaconej, czy po uzupełnieniu? Jak postąpić w przypadku pracowników, którym chcemy obniżyć wymiar czasu pracy od nowego roku?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega uzupełnieniu na ogólnych zasadach (art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jeżeli w roku kalendarzowym, z którego składnik roczny podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński) i w związku z tym wysokość tego składnika została z tego tytułu proporcjonalnie zmniejszona, składnik ten podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego po jego uprzednim uzupełnieniu. Uzupełnienie wysokości składnika rocznego polega na ustaleniu, w jakiej wysokości pracownik otrzymałby ten składnik, gdyby przepracował cały rok.

PRZYKŁAD

Józef J. poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje w styczniu dodatkowe wynagrodzenie roczne. Jest ono proporcjonalnie pomniejszane za czas usprawiedliwionej niezdolności do pracy. W 2012 r., czyli w roku kalendarzowym poprzedzającym miesiąc zachorowania, pracownik ten był zobowiązany przepracować 251 dni, ale przez 28 dni roboczych był niezdolny do pracy i pobrał za ten czas wynagrodzenie za czas choroby. Tym samym przepracował 223 dni. Dodatkowe wynagrodzenie roczne zostało proporcjonalnie pomniejszone za okres nieobecności w pracy z powodu choroby i wypłacone w styczniu 2013 r. w kwocie 2053,15 zł (kwota po pomniejszeniu o należne składki ZUS). Nagrodę roczną należy uzupełnić do kwoty, jaka przysługiwałaby Józefowi J., gdyby przepracował cały rok, co wynika z wyliczenia:

2053,15 zł : 223 dni x 251 dni = 2310,94 zł.

Jeżeli w Państwa firmie od nowego roku, czyli po zakończeniu roku poprzedzającego powstanie ewentualnej niezdolności do pracy pracownika, będzie miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy pracowników, wówczas składnik roczny należy przyjąć do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby w kwocie przeliczonej odpowiednio do nowego wymiaru czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Do 31 grudnia 2012 r. był zatrudniony na pełny etat, a od 1 stycznia 2013 r. na 1/2 etatu. Pracownik ten zachorował w styczniu 2013 r. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego z tytułu zatrudnienia w nowym wymiarze czasu pracy. Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacone w styczniu 2013 r. w kwocie 1800 zł (kwota po potrąceniu składek ZUS) należy uwzględnić w wysokości 1/12 kwoty należnej za 2012 r., ale przeliczonej odpowiednio do aktualnego wymiaru czasu pracy:

  • 1800 zł x 1/2 etatu = 900 zł,
  • 1/12 x 900 zł = 75 zł.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości 75 zł (1/12 z 900 zł).

Podstawa prawna:

  • art. 36, art. 37 ust. 2, art. 40, art. 42 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2011 r. Nr 149, poz. 887 ze zm.),
  • art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »