| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku premie uznaniowe i nagrody

Jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku premie uznaniowe i nagrody

Zarówno premie uznaniowe, jak i nagrody należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, ale pod pewnymi warunkami. Znaczenie w tym przypadku mają przepisy płacowe lub zapisy w umowie o pracę dotyczące zasad wypłaty tych składników w okresie niezdolności do pracy.

PROBLEM

Pracodawca w każdym miesiącu przyznaje pracownikom premię uznaniową w różnej wysokości, uwzględniając indywidualny wkład pracy poszczególnych pracowników. Z regulaminu wynagradzania wynika, że jeżeli niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwa nie dłużej niż 10 dni kalendarzowych w danym miesiącu, premia uznaniowa przysługuje, a okres niezdolności do pracy nie jest brany pod uwagę zarówno w zakresie prawa do premii, jak i w zakresie ustalania jej wysokości. Jeżeli natomiast niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 10 dni kalendarzowych w danym miesiącu, premia uznaniowa nie przysługuje. Pracownik był chory w okresie od 27 września do 18 października br. Czy premia uznaniowa powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego?

ROZWIĄZANIE

W podstawie wymiaru świadczenia chorobowego, przysługującego za okres od 27 do 30 września br., nie należy uwzględniać premii uznaniowej, gdyż za wrzesień br. pracownik zachowuje do niej prawo. Natomiast w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego, przysługującego za okres od 1 do 18 października br., należy uwzględnić premię uznaniową, ponieważ pracownik nie zachowuje do niej prawa za ten miesiąc. W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie należy bowiem uwzględniać składników wynagrodzenia, które, zgodnie z regulacjami obowiązującymi u pracodawcy, wypłacane są za okres pobierania tych świadczeń.

PROBLEM

Pracodawca przyznaje pracownikom sporadycznie nagrody za wykonanie określonych czynności, takich jak np. zakończenie bilansu, usunięcie awarii, ekspresowa realizacja zamówienia. Czy tego typu nagrody należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa?

ROZWIĄZANIE

Nagrody za wykonanie określonych czynności mają charakter jednorazowy i są wypłacane za indywidualny wkład pracy pracownika. Podlegają zatem uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Generalną zasadą jest, że przy ustalaniu podstawy wymiaru tych świadczeń należy uwzględniać te składniki wynagrodzenia, od których zapłacono składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są wypłacane (gwarantowane) za okres pobierania tych świadczeń. W opisanym przypadku pracodawca przyznaje i wypłaca nagrody za ściśle określone czynności wykonywane przez pracownika w okresie świadczenia pracy. Tym samym nagroda nie jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Podczas nieobecności w pracy spowodowanej chorobą pracownik nie wykonuje bowiem czynności, za które jest przyznawana nagroda. Ponieważ nagrody są należne za wykonanie określonych czynności, bez odniesienia do ściśle określonego przedziału czasowego, należy uwzględnić je w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przez doliczenie ich do wynagrodzenia za miesiąc, w którym zostały wypłacone.

ZWRÓĆ UWAGĘ!

Jeżeli przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy zawierają zapis wyłącznie o tym, że składnik wynagrodzenia jest przyznawany pracownikowi za szczególne osiągnięcia w pracy i nie zawierają zapisów określających zasady wypłaty tego składnika wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy i pobierania zasiłków, to taki składnik wynagrodzenia podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłków.

Podstawa prawna:

  • art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »