| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie spełniają warunków do objęcia tym ubezpieczeniem z innego tytułu.

Przykład

Adam P. jest uczniem liceum ogólnokształcącego. Mimo że posiada status ucznia w rozumieniu przepisów o oświacie stanowiący tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, Adam P. podlega temu ubezpieczeniu jako członek rodziny. Ojciec Adama P. jest bowiem ubezpieczony jako pracownik i za pośrednictwem swojego pracodawcy zgłosił go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.

Gdy członek rodziny przestał podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu, ubezpieczony o tym fakcie powinien zawiadomić płatnika składek, a ten z kolei powinien wyrejestrować go z przedmiotowego ubezpieczenia. Wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się przy wykorzystaniu formularza ZUS ZCNA, który odpowiednio wypełniony przekazuje się do ZUS.

WAŻNE!

Jeżeli ubezpieczony nie powiadomi płatnika o utracie uprawnień członka rodziny do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, wówczas płatnik nie jest w stanie przekazać do ZUS prawidłowego, a przede wszystkim terminowego wyrejestrowania.

Zmiany od 1 stycznia 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawa zdrowotna zostanie znowelizowana, a część zmian będzie dotyczyć m.in. ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. I tak, zgodnie z wchodzącymi w życie z początkiem przyszłego roku przepisami ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2012 r. poz. 1016) osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same, będę miały obowiązek poinformować podmiot właściwy do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o członkach rodziny podlegających temu ubezpieczeniu, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia. Członek rodziny będzie miał prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym członka rodziny wystarczy, że do tego ubezpieczenia zgłosi go jedna osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, przy czym wnuka będzie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego tylko wówczas, gdy żadne z rodziców nie będzie objęte obowiązkowo bądź dobrowolnie ubezpieczeniem zdrowotnym i nie będzie uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek. Osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, która zgłosiła do tego ubezpieczenia członka rodziny, będzie miała obowiązek poinformować podmiot właściwy do dokonania wyrejestrowania o okoliczności powodującej konieczność wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tej okoliczności. Ubezpieczonemu, który nie będzie informował podmiotu właściwego do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o okolicznościach powodujących konieczność zgłoszenia lub wyrejestrowania członka rodziny, będzie groziła grzywna.

Podstawa prawna:

  • art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 2 i 3, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK