| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli składniki wynagrodzenia są wypłacane w różnych terminach

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli składniki wynagrodzenia są wypłacane w różnych terminach

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 19 do 30 listopada br. (za okres choroby przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe). W październiku br. pracownik miał 3 dyżury zakładowe. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy – wynagrodzenie za dyżury jest wypłacane na koniec każdego z okresów rozliczeniowych. Okresy rozliczeniowe pokrywają się z kwartałami roku. W związku z tym wynagrodzenie za dyżur pełniony w październiku zostanie wypłacone dopiero w grudniu. Czy wynagrodzenie za dyżury zakładowe należy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków? Jeśli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru tych świadczeń?

Krok 5.

Otrzymaną stawkę świadczenia za jeden dzień mnożymy przez liczbę kalendarzowych dni niezdolności do pracy, tj. w analizowanej sytuacji przez 12; 80,37 zł x 12 = 964,44 zł.

W odniesieniu do sytuacji opisanej w pytaniu pojawia się jednak wątpliwość, czy mają Państwo prawo wypłacać wynagrodzenie za czas pełnionego dyżuru zbiorczo za cały okres rozliczeniowy, na zakończenie tego okresu, w odniesieniu do pracowników objętych okresem rozliczeniowym dłuższym niż miesięczny. Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 1515 § 3 k.p.).

W przywołanej regulacji ustawodawca nie określił terminu, w jakim pracodawca powinien udzielić czasu wolnego w zamian za pełniony dyżur, ani w jakim czasie powinien wypłacić wynagrodzenie. Zdania ekspertów w przedmiotowej kwestii są podzielone. Część z nich uznaje, że istnieje konieczność rozliczenia dyżuru w ramach jednego miesiąca. Z przepisów prawa pracy nie wynika bowiem, że pracodawca może rozliczyć pełniony przez pracownika dyżur do końca okresu rozliczeniowego. Część z nich dopuszcza możliwość wypłaty wynagrodzenia za dyżur w ramach okresu rozliczeniowego, ponieważ czas pracy jest bilansowany w ramach okresu rozliczeniowego. Ze względu na brak jednoznacznych regulacji w tym zakresie rekomendowanym, bardziej bezpiecznym rozwiązaniem (w przypadku ustalenia, że pracownikowi nie zostanie udzielony czas wolny w zamian za czas pełnionego dyżuru) jest wypłacenie wynagrodzenia w ramach danego miesiąca, tj. wraz z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym dyżur miał miejsce.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ust. 1 i 2, art. 42 ust. 2–4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 149, poz. 887
  • art. 92 § 1 i 2, art. 1515 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 908
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »