| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczeni, których niezdolność do pracy przypada po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe za ten okres. Niezdolność do pracy po ustaniu ubezpieczenia musi być jednak m.in. odpowiednio długa.

Dokumenty stanowiące podstawę wypłaty zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Po ustaniu tytułu do ubezpieczeń płatnik powinien sporządzić i przesłać do ZUS (oprócz oryginału zaświadczenia lekarskiego, jeśli jego okres przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia) zaświadczenie płatnika składek do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń chorobowych.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2005 r. do 15 marca 2012 r. przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 10 do 29 marca 2012 r. Pracodawca wypłacił mu należne świadczenia z tytułu choroby za okres przypadający na okres zatrudnienia, tj. od 10 do 15 marca 2012 r., a następnie sporządził kserokopię zwolnienia lekarskiego, którą po potwierdzeniu za zgodność z oryginałem pozostawił w swojej dokumentacji zasiłkowej, natomiast oryginał zwolnienia lekarskiego wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3 przesłał do oddziału ZUS właściwego według miejsca zamieszkania byłego pracownika. Dodatkowo ZUS poprosił byłego pracownika o wypełnienie druku ZUS Z-10 w celu ustalenia, czy zachodzą okoliczności wyłączające prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 4, art. 7, art. 13 ust. 1, art. 61 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)
  • § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.) n

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK