| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczeni, których niezdolność do pracy przypada po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe za ten okres. Niezdolność do pracy po ustaniu ubezpieczenia musi być jednak m.in. odpowiednio długa.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania zatrudnienia lub następnego dnia po ustaniu zatrudnienia. Wówczas prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po ustaniu zatrudnienia i mimo posiadania gospodarstwa rolnego objęcie ubezpieczeniem społecznym z tytułu posiadania statusu rolnika jest możliwe dopiero po okresie pobierania zasiłku chorobowego (ewentualnie także świadczenia rehabilitacyjnego) po ustaniu zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony do 24 lutego 2012 r. Posiada on również gospodarstwo rolne o powierzchni 2,5 ha przeliczeniowego. Od 20 lutego do 9 marca 2012 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Ma on prawo do świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia i/lub zasiłku chorobowego) za okres trwania umowy o pracę, tj. od 20 do 24 lutego 2012 r., oraz do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. od 25 lutego do 9 marca 2012 r. W okresie pobierania zasiłku chorobowego osoba ta nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu również sytuacji, gdy wyczerpanie okresu zasiłkowego przypada na okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę z dniem 31 marca 2011 r. W czasie trwania zatrudnienia osoba ta przebywała na zwolnieniu lekarskim od 1 marca 2011 r., przez pełny okres zasiłkowy, do 29 sierpnia 2011 r. (182 dni). Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego osobie tej przyznano świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy (180 dni), tj. od 30 sierpnia 2011 r. do 25 lutego 2012 r.

Podstawa wymiaru zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż 100% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale ogłaszanego do celów emerytalnych. Kwota ograniczenia ulega zmianie co 3 miesiące, a nowa podstawa obowiązuje począwszy od 3. miesiąca kwartału (art. 48 ust. 2 w zw. z art. 46 ustawy zasiłkowej).

Miesiące, na które przypada zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

marzec, kwiecień, maj

czerwiec, lipiec, sierpień

wrzesień, październik, listopad

grudzień, styczeń, luty

Kwartał, z którego przyjmujemy wynagrodzenie do ustalenia ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku

IV kwartał poprzedniego roku kalendarzowego

I kwartał danego roku kalendarzowego

II kwartał danego roku kalendarzowego

III kwartał danego roku kalendarzowego

Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku dotyczy przypadków, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia i trwa po jego ustaniu, a także przypadków, w których niezdolność powstała po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego dotyczy również świadczenia rehabilitacyjnego, lecz nie ma zastosowania do zasiłku macierzyńskiego, który po ustaniu tytułu ubezpieczenia przysługuje w wysokości obliczanej od faktycznej podstawy wymiaru.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK