| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Jak ustalać prawo do zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczeni, których niezdolność do pracy przypada po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe za ten okres. Niezdolność do pracy po ustaniu ubezpieczenia musi być jednak m.in. odpowiednio długa.

Prawa do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego oraz powstałej po jego ustaniu nie ma osoba niezdolna do pracy, która:

  • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • nie nabyła prawa do zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia, w przypadkach: po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego dla podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego dla ubezpieczonego dobrowolnie,
  • jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS),
  • po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie) albo zapewnia prawo do świadczeń za okres choroby.

PRZYKŁAD

Z Janem K. rozwiązano umowę o pracę z dniem 31 stycznia 2012 r. Osoba ta od 1 września 2011 r. prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą, z tytułu której nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Do tego ubezpieczenia Jan K. przystąpił od 1 lutego 2012 r., po rozwiązaniu umowy o pracę. W okresie od 5 lutego do 15 marca 2012 r. osoba ta była niezdolna do pracy z powodu choroby. Ma ona prawo do zasiłku chorobowego z tytułu podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Nie ma natomiast prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia jako pracownik. Jeżeli w analogicznej sytuacji z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej osoba nie przystąpiłaby do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wówczas również nie nabyłaby prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia jako pracownik.

Zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego nie otrzyma osoba, która kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową (np. na umowę zlecenia czy prowadząca działalność gospodarczą), nawet gdy z tytułu tej działalności nie przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony od 1 stycznia 2009 r. do 29 lutego 2012 r. Jednocześnie od 1 października 2011 r. do 31 marca 2012 r. wykonywał pracę dla innej firmy na podstawie umowy zlecenia. Od 10 marca 2012 r. przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy zlecenia. Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 20 lutego do 5 marca 2012 r. Za okres zwolnienia po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 do 5 marca 2012 r. pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia. Jeżeli nadal będzie niezdolny do pracy, od 10 marca 2012 r. będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca wykonywał umowę zlecenia od 10 stycznia do 15 marca 2012 r., tj. przez 66 dni, i chorował od 5 do 25 marca 2012 r. W takim przypadku nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego ani za okres choroby przypadającej na czas trwania umowy, ani za okres po jej zakończeniu, gdyż nie miał wymaganego okresu 90 dni ubezpieczenia chorobowego, który jest warunkiem nabycia prawa do zasiłku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK