| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Od kiedy nowy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych

Od kiedy nowy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych

Pracownica, zatrudniona od 1 października 2012 r. na podstawie umowy o pracę, 15 października przedłożyła zaświadczenie ZUS ZLA stwierdzające jej niezdolność do pracy z powodu choroby. Dotychczas nie ma ona wymaganego przepisami okresu wyczekiwania. Od kiedy będzie jej należne wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek z ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli jej niezdolność do pracy potrwa dłużej, to kiedy skończy się jej okres zasiłkowy?

Pracownica za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej od 15 października 2012 r. ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego od 31 października 2012 r. Jeżeli niezdolność do pracy pracownicy potrwa dłużej i będzie wliczana do jednego okresu zasiłkowego, to okres ten zakończy się 30 kwietnia 2013 r. Jeżeli okaże się, że pracownica jest w ciąży (lub choruje na gruźlicę), wówczas okres zasiłkowy jest dłuższy i wynosi 270 dni. W przypadku Państwa pracownicy okres zasiłkowy zakończy się 27 lipca 2013 r.

Wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia chorobowego przysługują ubezpieczonemu po upływie okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jest to tzw. okres wyczekiwania. Długość tego okresu jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Jeżeli ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, wówczas nabywa prawo do świadczenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Natomiast gdy podlega temu ubezpieczeniu dobrowolnie, prawo do świadczenia chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego od 31. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Ponadto do okresu ubezpieczenia chorobowego na podanych wyżej zasadach wlicza się także okres poprzedniego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Okres wyczekiwania dotyczy zarówno zasiłku chorobowego, jak i wynagrodzenia chorobowego. Dopiero po jego upływie ubezpieczony uzyskuje prawo najpierw do 33 dni wynagrodzenia za czas choroby (14 dni w przypadku osób po 50. roku życia), a następnie do zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik zachoruje w okresie wyczekiwania, to przy ustalaniu prawa do świadczeń okres takiej niezdolności do pracy jest traktowany na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. zatrudniła od 17 września 2 pracowników. Żaden z nich nie posiada okresu wyczekiwania na świadczenia chorobowe. Jeden z nowo zatrudnionych pracowników już w 3. dniu pracy przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 19 do 21 września. Mimo że w tych dniach nie miał prawa do wynagrodzenia chorobowego (pracodawca, na podstawie przedstawionego zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, uznał te dni za nieobecność niepłatną usprawiedliwioną), okres niezdolności do pracy wlicza się do 30 dni, które są wymagane do uzyskania przez tego pracownika prawa do świadczeń chorobowych. Obydwaj nowi pracownicy – zarówno ten, który przepracował cały okres wyczekiwania, jak i ten, który w tym okresie był niezdolny do pracy – nabywają prawo do świadczeń chorobowych od 17 października 2012 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK