| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Od kiedy nowy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych

Od kiedy nowy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych

Pracownica, zatrudniona od 1 października 2012 r. na podstawie umowy o pracę, 15 października przedłożyła zaświadczenie ZUS ZLA stwierdzające jej niezdolność do pracy z powodu choroby. Dotychczas nie ma ona wymaganego przepisami okresu wyczekiwania. Od kiedy będzie jej należne wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek z ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli jej niezdolność do pracy potrwa dłużej, to kiedy skończy się jej okres zasiłkowy?

W niektórych sytuacjach prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego ubezpieczony może nabyć bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Prawo to przysługuje:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Bez okresu wyczekiwania ubezpieczonemu przysługuje również zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W takim przypadku ubezpieczonemu nie przysługuje wynagrodzenia za czas choroby, ale zasiłek – od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Pracownikowi, który przez co najmniej 10 lat podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, świadczenia chorobowe przysługują bez okresu wyczekiwania.

Z Państwa pytania wynika, że pracownica nie nabyła jeszcze prawa do świadczeń przez uzyskanie wymaganego przepisami okresu wyczekiwania. Jeżeli zatem nie zalicza się do żadnej z grup osób ubezpieczonych, którym prawo to przysługuje bez wyczekiwania, to od 31 października br. ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego. W sytuacji gdy w tym roku kalendarzowym wykorzystała już przysługujące jej 33 dni (lub 14 dni) zwolnienia lekarskiego, pracownicy należny jest zasiłek chorobowy. Jeśli pracownica nie otrzymała w tym roku wynagrodzenia za czas choroby albo nie wykorzystała całego okresu wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby, a także w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego oraz w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, za które nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona 10 września 2012 r. Od 1 do 12 października br. była niezdolna do pracy z powodu choroby. Jest to jej pierwsza praca, dlatego nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego po okresie 30 dni wyczekiwania, tj. od 10 października br. Ponieważ okres niezdolności do pracy przypadający w okresie wyczekiwania nie jest wliczany do okresu zasiłkowego, pracownicy do okresu zasiłkowego zaliczymy tylko 3 dni – od 10 do 12 października br. z orzeczonego w tym zwolnieniu lekarskim okresu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 1 pkt 1 oraz § 4–5 Kodeksu pracy,
  • art. 4, art. 8, art. 9 ust. 3, art. 12 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Autor:

s

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »