| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Od kiedy nowy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych

Od kiedy nowy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych

Pracownica, zatrudniona od 1 października 2012 r. na podstawie umowy o pracę, 15 października przedłożyła zaświadczenie ZUS ZLA stwierdzające jej niezdolność do pracy z powodu choroby. Dotychczas nie ma ona wymaganego przepisami okresu wyczekiwania. Od kiedy będzie jej należne wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek z ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli jej niezdolność do pracy potrwa dłużej, to kiedy skończy się jej okres zasiłkowy?

W niektórych sytuacjach prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego ubezpieczony może nabyć bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Prawo to przysługuje:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Bez okresu wyczekiwania ubezpieczonemu przysługuje również zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W takim przypadku ubezpieczonemu nie przysługuje wynagrodzenia za czas choroby, ale zasiłek – od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Pracownikowi, który przez co najmniej 10 lat podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, świadczenia chorobowe przysługują bez okresu wyczekiwania.

Z Państwa pytania wynika, że pracownica nie nabyła jeszcze prawa do świadczeń przez uzyskanie wymaganego przepisami okresu wyczekiwania. Jeżeli zatem nie zalicza się do żadnej z grup osób ubezpieczonych, którym prawo to przysługuje bez wyczekiwania, to od 31 października br. ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego. W sytuacji gdy w tym roku kalendarzowym wykorzystała już przysługujące jej 33 dni (lub 14 dni) zwolnienia lekarskiego, pracownicy należny jest zasiłek chorobowy. Jeśli pracownica nie otrzymała w tym roku wynagrodzenia za czas choroby albo nie wykorzystała całego okresu wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby, a także w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego oraz w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, za które nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona 10 września 2012 r. Od 1 do 12 października br. była niezdolna do pracy z powodu choroby. Jest to jej pierwsza praca, dlatego nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego po okresie 30 dni wyczekiwania, tj. od 10 października br. Ponieważ okres niezdolności do pracy przypadający w okresie wyczekiwania nie jest wliczany do okresu zasiłkowego, pracownicy do okresu zasiłkowego zaliczymy tylko 3 dni – od 10 do 12 października br. z orzeczonego w tym zwolnieniu lekarskim okresu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 1 pkt 1 oraz § 4–5 Kodeksu pracy,
  • art. 4, art. 8, art. 9 ust. 3, art. 12 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK