| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy okresy choroby z 1-dniową przerwą należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego

Czy okresy choroby z 1-dniową przerwą należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego

Nasza pracownica od 3 do 29 września br. przebywała na zwolnieniu lekarskim, które wystawił jej lekarz rodzinny. Pracę miała rozpocząć w poniedziałek 1 października, ale tego dnia ponownie przedstawiła zwolnienie lekarskie – okazało się, że w niedzielę wieczorem złamała rękę. Zaświadczenie ZUS ZLA, obejmujące okres 6 tygodni, wystawił lekarz ortopeda-traumatolog. Nie ma na nim oznaczenia kodem „A”. Czy nową niezdolność do pracy po przerwie, która przypadła w dniu ustawowo wolnym od pracy, powinniśmy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego razem z poprzednim okresem zwolnienia?

Nie, druga niezdolność do pracy powstała na skutek innego schorzenia, dlatego powinna zostać wliczona do nowego okresu zasiłkowego. Jeżeli między okresami niezdolności do pracy, wywołanymi przez różne choroby, wystąpił choćby jeden dzień przerwy, mają Państwo obowiązek rozpocząć nowy okres zasiłkowy dla pracownicy.

Okres płatności zasiłku chorobowego (w przypadku pracowników liczony łącznie z okresem wypłaty wynagrodzenia chorobowego), czyli tzw. okres zasiłkowy, wynosi maksymalnie 182 dni, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Wyjątek stanowią choroby przypadające w okresie ciąży albo gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą. W obu tych przypadkach jeden okres zasiłkowy wynosi do 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:

  • okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy niezależnie od tego, jaka choroba była przyczyną poszczególnych okresów niezdolności,
  • okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w tzw. okresie wyczekiwania.

WAŻNE!

Dni orzeczonej niezdolności do pracy przypadających w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku nie należy wliczać do okresu zasiłkowego.

Aby poinformować płatnika zasiłku (najczęściej pracodawcę) o konieczności wliczenia dwóch okresów niezdolności do pracy, przypadających po przerwie, do jednego okresu zasiłkowego, lekarz prowadzący leczenie i wystawiający zaświadczenie ZUS ZLA ma obowiązek oznaczyć je kodem literowym „A”. Oznacza to, że niezdolność do pracy, która wystąpiła po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, jest spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik spółki „Samo Zdrowie” Sp. z o.o. zachorował na grypę. Lekarz rodzinny wystawił mu zwolnienie lekarskie na okres od 10 do 19 września br. z zaleceniem leżenia. Pracownik wrócił do pracy 20 września. Nadal jednak źle się czuł i 22 września ponownie przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 24 do 28 września br. Ponieważ poprzednia i obecna niezdolność do pracy pacjenta spowodowana była tą samą chorobą, a przerwa między okresami zwolnienia wynosiła mniej niż 60 dni, drugie zaświadczenie lekarskie powinno być opatrzone kodem literowym „A”. Jest to informacja dla pracodawcy, że obydwa zwolnienia należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Gdyby pracownik odzyskał zdolność do pracy po pierwszej chorobie, a później ponownie zachorował na grypę, lecz już po upływie 60 dni (np. w grudniu), wówczas lekarz nie powinien wpisywać w kolejnym zwolnieniu kodu literowego „A”. Okres zasiłkowy, za który ubezpieczonemu należy się świadczenie, po upływie 60 dni rozpoczyna się od nowa, nawet jeżeli zachorował ponownie na tę samą chorobę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »