| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Spory z ZUS często toczą przedsiębiorcy korzystający z zasiłków chorobowych, którzy w czasie choroby nadal prowadzili swoją działalność. W orzecznictwie ukształtowała się zasada, że osoba, która prowadzi własną działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. W razie zaś zaistnienia takiej sytuacji traci ona prawo do zasiłku chorobowego.

Orzeczenia sądów

Sąd rejonowy uwzględnił odwołanie ubezpieczonej i zmienił zaskarżoną decyzję, przyznając jej prawo do zasiłku chorobowego. Ustalił, że ubezpieczona w czasie zwolnienia lekarskiego nie wykonywała żadnych czynności, które prowadziłyby do pozbawienia jej prawa do zasiłku chorobowego. Podpisywanie faktur nie świadczy zaś o prowadzeniu działalności gospodarczej, jest to bowiem czynność techniczna, niewymagająca ani zaangażowania, ani sił. Apelację od tego rozstrzygnięcia złożył ZUS.

Sąd okręgowy, rozpoznając apelację ZUS, uznał ją za uzasadnioną i zmienił wyrok sądu rejonowego oraz oddalił odwołanie ubezpieczonej od decyzji organu rentowego. Sąd okręgowy uznał, że czynności wykonywane w okresie pobierania zasiłku chorobowego przez ubezpieczoną były wykonywaniem pracy (działalności gospodarczej), ponieważ ubezpieczona przez cały okres niezdolności do pracy ewidencjonowała utarg ze sprzedaży i na większości faktur widnieją jej podpisy. W sklepie przez cały okres zwolnienia była prowadzona działalność gospodarcza, a ubezpieczona z tego tytułu osiągała zarobek. Zasiłek chorobowy ma zaś stanowić rekompensatę zarobku utraconego wskutek niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, a nie dodatkową korzyść obok wynagrodzenia.

Ubezpieczona złożyła skargę kasacyjną do SN od tego wyroku, w której zarzuciła naruszenie przez sąd okręgowy art. 17 i art. 66 ustawy zasiłkowej. Sąd uznał, że skarga kasacyjna nie zasługiwała na uwzględnienie, mimo że niektóre z jej zarzutów okazały się zasadne. Wskazał, że w okresie pobierania zasiłku zakaz pracy zarobkowej ma charakter bezwzględny, wykonywanie zaś jakiejkolwiek pracy o takim charakterze prowadzi do utraty prawa do zasiłku. Podkreślił jednak, że samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności można byłoby uznać – w przeciwieństwie do stanowiska sądu okręgowego – za działalność, która nie miała zarobkowego charakteru. Ubezpieczona ograniczała się bowiem jedynie do podpisania faktur i innych dokumentów sporządzonych przez inne osoby, których dostarczeniem również zajmowały się inne osoby, na których treść (faktury zakupu) wpływ miały inne osoby (prowadząc np. negocjacje z dostawcami).

Wnioski dla przedsiębiorcy

Obecnie w orzecznictwie zdaje się dominować pogląd, że wykonywanie formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany przedsiębiorca jako pracodawca, czy podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych, nie powoduje utraty prawa do zasiłku chorobowego. Tak wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyżej przytoczonym wyroku oraz w wyroku z 7 października 2003 r. (II UK 76/03, OSNP 2004/14/247), a także w wyroku z 17 stycznia 2002 r. (II UKN 710/00, OSNP 2003/20/498). Podobnie wskazywał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 6 maja 2009 r. (II UK 359/08, OSNP 2011/1-2/16), stwierdzając, że „przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. należy odróżnić «pracę zarobkową», wykonywaną w ramach działalności gospodarczej przez osobę jednoosobowo prowadzącą tę działalność, od czynności formalnoprawnych, do jakich jest zobowiązana jako pracodawca. Trudno bowiem zgodzić się ze stanowiskiem, że w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego, dokonanie wszelkich czynności, jakich wymaga prowadzenie działalności gospodarczej, powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego”. A zatem wykonywanie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w okresie orzeczonej niezdolności do pracy czynności formalnoprawnych związanych z posiadanym przez nią statusem pracodawcy, a także podpisywanie dokumentów płacowych lub finansowych nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego.

Stan prawny na 1 października 2012 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK