| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Spory z ZUS często toczą przedsiębiorcy korzystający z zasiłków chorobowych, którzy w czasie choroby nadal prowadzili swoją działalność. W orzecznictwie ukształtowała się zasada, że osoba, która prowadzi własną działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. W razie zaś zaistnienia takiej sytuacji traci ona prawo do zasiłku chorobowego.

Sąd okręgowy uwzględnił apelację organu rentowego, uznając, że sąd I instancji naruszył art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Stwierdził, że podejmowane przez ubezpieczonego w okresie zwolnień lekarskich czynności nie różniły się niczym od czynności podejmowanych przed zachorowaniem. Dlatego podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego wskazywanych przez organ rentowy dokumentów finansowych sporządzonych przez inną osobę należało zakwalifikować jako wykonywanie dotychczasowej pracy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczony złożył od tego wyroku skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Podniósł zarzut naruszenia art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej przez jego błędną wykładnię, polegająca na przyjęciu, że podpisanie przez niego w ciągu całego okresu pobierania świadczeń kilku dokumentów formalnoprawnych świadczy o wykonywaniu przez niego pracy w rozumieniu tego przepisu i powoduje utratę prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Sąd Najwyższy uznał, że skarga kasacyjna nie ma usprawiedliwionych podstaw prawnych co do zasady, jednak uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania w celu uzupełnienia postępowania dowodowego. Podkreślił, że podpisywanie rachunków przez prowadzącego pozarolniczą działalność to nie tylko złożenie samego podpisu, ale także proces myślowy, który obejmuje koncepcyjną analizę treści sygnowanych dokumentów pozostających w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli zatem faktyczna aktywność zawodowa ubezpieczonego z tytułu prowadzenia działalności zarobkowego wynajmu handlowych lokali użytkowych polegała wyłącznie na comiesięcznym wystawianiu kilku rachunków, to kontynuowanie tej działalności w takim samym (niezmniejszonym) zakresie w okresie korzystania z zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego prowadziło do utraty prawa do pobranych świadczeń za cały okres niezdolności do wykonywania tej działalności.

Inne stanowisko w sprawie podpisywania dokumentów

Warto jednak wskazać, że do innych wniosków doszedł SN w wyroku z 5 czerwca 2008 r. (III UK 11/08), podnosząc, że „samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności w sytuacji, gdy nie ma możliwości jej zawieszenia w okresie pobierania zasiłku można uznać za działalność, która nie ma zarobkowego charakteru”.

Stan faktyczny

Wyrok ten zapadł w sprawie, w której ZUS przeprowadził kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego ubezpieczonej prowadzącej działalność gospodarczą i ustalił, że w okresie zwolnienia w książce przychodów i rozchodów zostały zaewidencjonowane zdarzenia gospodarcze w postaci utargu ze sprzedaży i faktury zakupu towarów, na których widniały podpisy ubezpieczonej. Na tej podstawie ZUS doszedł do wniosku, że w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą wykonywała ona pracę zarobkową i wydał decyzję, którą pozbawił ubezpieczoną prawa do zasiłku chorobowego. Ubezpieczona złożyła odwołanie od tej decyzji do sądu rejonowego. Podnosiła, że w prowadzeniu działalności gospodarczej pomagali jej mąż i syn. Twierdziła też, iż w przedmiotowym okresie podpisywała jedynie faktury, gdyż nie ustanowiła nikogo pełnomocnikiem. Natomiast nie uczestniczyła w procesie negocjacji, wszystkim zajmowali się pomagający jej w prowadzeniu firmy domownicy, a wszelkie dokumenty były jej przywożone do domu do podpisu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK