| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy od kilku lat zleceniobiorcę. Jest on wynagradzany stawką godzinową w kwocie 20 zł. Zleceniobiorca ten we wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na 14 dni. Podlega on jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy jako płatnik zasiłków mamy wypłacić zleceniobiorcy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Czy jeśli ZUS zakwestionuje, że był to wypadek przy pracy, zleceniobiorca będzie musiał zwracać świadczenie?

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, na podstawie dokumentów potwierdzających przyczyny jego powstania (karta wypadku przy pracy). Prawo do zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i zasiłki te wypłacają płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłaty.

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, czyli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawę tę u zleceniobiorców stanowi przychód uzyskiwany ze zlecenia w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcom stosuje się zasady określone w ustawie zasiłkowej (art. 9 ust. 3 pkt 3 ustawy wypadkowej). I tak, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego m.in. dla ubezpieczonych będących zleceniobiorcami w każdym przypadku uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe, niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego czy nie. Takie stanowisko zajął ZUS w poradniku zamieszczonym na stronie www.zus.pl.

WAŻNE!

Podstawą wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy jest przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty 13,71% podstawy wymiaru, niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego czy nie.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest obliczana z przychodu ubezpieczonego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca miał we wrześniu 2012 r. wypadek zakwalifikowany jako wypadek przy pracy. Jest wynagradzany stawką godzinową 20 zł/godz. Podstawę wymiaru zasiłku należy mu obliczyć z wynagrodzeń za okres od września 2011 r. do sierpnia 2012 r. W tym okresie nie chorował i otrzymywał płatności za czas w pełni poświęcony na wykonanie zlecenia. Według rachunków przedłożonych zleceniodawcy, wykonawca przepracował łącznie 1929 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 38 580 zł (1929 godz. x 20 zł/godz.). Podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć w następujący sposób:

38 580 zł : 12 miesięcy = 3215 zł – przeciętny miesięczny przychód, a po odliczeniu części 13,71% finansowanej ze środków ubezpieczonego 2774,22 zł – miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru.

Zasiłek w wysokości 100% za 14 dni choroby z powodu wypadku wynosi:

2774,22 zł : 30 dni = 92,47 zł,

92,47 zł x 14 dni = 1294,58 zł.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »