| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy od kilku lat zleceniobiorcę. Jest on wynagradzany stawką godzinową w kwocie 20 zł. Zleceniobiorca ten we wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na 14 dni. Podlega on jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy jako płatnik zasiłków mamy wypłacić zleceniobiorcy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Czy jeśli ZUS zakwestionuje, że był to wypadek przy pracy, zleceniobiorca będzie musiał zwracać świadczenie?

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, na podstawie dokumentów potwierdzających przyczyny jego powstania (karta wypadku przy pracy). Prawo do zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i zasiłki te wypłacają płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłaty.

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, czyli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawę tę u zleceniobiorców stanowi przychód uzyskiwany ze zlecenia w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcom stosuje się zasady określone w ustawie zasiłkowej (art. 9 ust. 3 pkt 3 ustawy wypadkowej). I tak, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego m.in. dla ubezpieczonych będących zleceniobiorcami w każdym przypadku uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe, niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego czy nie. Takie stanowisko zajął ZUS w poradniku zamieszczonym na stronie www.zus.pl.

WAŻNE!

Podstawą wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy jest przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty 13,71% podstawy wymiaru, niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego czy nie.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest obliczana z przychodu ubezpieczonego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca miał we wrześniu 2012 r. wypadek zakwalifikowany jako wypadek przy pracy. Jest wynagradzany stawką godzinową 20 zł/godz. Podstawę wymiaru zasiłku należy mu obliczyć z wynagrodzeń za okres od września 2011 r. do sierpnia 2012 r. W tym okresie nie chorował i otrzymywał płatności za czas w pełni poświęcony na wykonanie zlecenia. Według rachunków przedłożonych zleceniodawcy, wykonawca przepracował łącznie 1929 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 38 580 zł (1929 godz. x 20 zł/godz.). Podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć w następujący sposób:

38 580 zł : 12 miesięcy = 3215 zł – przeciętny miesięczny przychód, a po odliczeniu części 13,71% finansowanej ze środków ubezpieczonego 2774,22 zł – miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru.

Zasiłek w wysokości 100% za 14 dni choroby z powodu wypadku wynosi:

2774,22 zł : 30 dni = 92,47 zł,

92,47 zł x 14 dni = 1294,58 zł.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK