| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego

Obowiązek potrącania z wynagrodzenia chorobowego mają wszyscy pracodawcy, gdyż to oni są zobowiązani do wypłaty tego świadczenia. Natomiast potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego dokonują tylko ci pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Wynagrodzenie za czas choroby może być potrącane tylko w przypadkach określonych w Kodeksie pracy. Zasiłki chorobowe podlegają natomiast potrąceniom i egzekucji na zasadach określonych w przepisach ustawy emerytalnej. Na takich samych zasadach jak zasiłki chorobowe potrącane są również zasiłki przysługujące z ubezpieczenia wypadkowego.

Potrącenia z wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy

Wynagrodzenie chorobowe podlega potrąceniom na takich samych zasadach jak normalne wynagrodzenie za pracę. Zatem dokonując potrącenia z wynagrodzenia chorobowego należy pamiętać, że mają do niego zastosowanie maksymalne granice potrąceń, a także kwoty wolne od potrąceń. Z wynagrodzenia za czas choroby można potrącić tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.

Istotne jest, aby potrąceń dokonywać w powyższej kolejności.

Kodeks pracy określa, w jakich granicach można dokonywać potrąceń z wynagrodzenia, a zatem w razie egzekucji:

  • świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Jeżeli pracownikowi mają zostać łącznie potrącane sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne oraz sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, to można ich dokonywać do wysokości 3/5 wynagrodzenia.

Kary pieniężne potrąca się zawsze w następujących granicach: kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w ww. pkt 1–3.

Potrącenia z wynagrodzenia chorobowego powinny być dokonywane dopiero po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

WAŻNE!

Z wynagrodzenia chorobowego w pierwszej kolejności należy odliczyć składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie można dokonywać potrąceń.

Kodeks pracy przewiduje również kwotę wynagrodzenia wolną od potrąceń. Jest to kwota:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK