| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego

Obowiązek potrącania z wynagrodzenia chorobowego mają wszyscy pracodawcy, gdyż to oni są zobowiązani do wypłaty tego świadczenia. Natomiast potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego dokonują tylko ci pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu udzielonych pracownikowi zaliczek pieniężnych,
  • 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

Kwoty wolne od potrąceń są zmniejszane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony.

Potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca może dokonywać również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, gdy:

  • świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  • wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Wówczas pracodawca dokonuje potrąceń na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

PRZYKŁAD

AGIP sp. z o.o. otrzymała tytuł wykonawczy na dokonanie potrącenia z wynagrodzenia pracownika (tj. z wynagrodzenia zasadniczego, chorobowego i z zasiłków) należności alimentacyjnych w kwocie 750 zł. Pracownik ten uzyskał na okres od 17 do 30 września br. zwolnienie lekarskie, z tytułu którego ma prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w kwocie 2166,71 zł. Za przepracowaną część miesiąca pracownikowi przysługuje kwota wynagrodzenia wynosząca 2833,29 zł. Wobec pracownika prowadzona jest również egzekucja z tytułu należności względem banku w kwocie 450 zł. Pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów; nie złożył PIT-2. Aby prawidłowo dokonać potrąceń z wynagrodzenia, należy:

  • rozliczyć składki:

– na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika – należy naliczyć od wynagrodzenia należnego za przepracowaną część miesiąca:

2833,29 zł x 9,76% = 276,53 zł (ubezpieczenie emerytalne),

2833,29 zł x 1,5% = 42,50 zł (ubezpieczenia rentowe),

2833,29 zł x 2,45% = 69,42 zł (ubezpieczenie chorobowe),

razem: 388,45 zł;

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK