| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy przy dodatkowym zatrudnieniu w czasie urlopu wychowawczego

Zasiłek chorobowy przy dodatkowym zatrudnieniu w czasie urlopu wychowawczego

Zatrudniamy pracownicę na pełny etat. W okresie od 1 czerwca 2011 r. do 8 września 2012 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. W tym czasie, od 1 września 2011 r. do 8 września br., zatrudniliśmy ją na 1/4 etatu. Pracownica zachorowała 30 lipca br. Wypłaciliśmy jej wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu. Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 9 września br., pracownica ma również prawo do zasiłku z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu, czy tylko z pełnego etatu, z którego przebywała na urlopie wychowawczym?

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie z tytułu zatrudnienia na pełny etat. Nie uzyska ona prawa do tego zasiłku z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ustawy zasiłkowej). Jednak zasiłek ten nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające m.in. w trakcie urlopu wychowawczego czy bezpłatnego, gdyż w czasie przebywania na takim urlopie pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu (art. 12 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Takich okresów niezdolności do pracy, za które nie przysługuje świadczenie chorobowe, nie wlicza się również do okresu zasiłkowego.

Jednak w czasie trwania urlopu wychowawczego pracownica może podjąć pracę lub inną działalność zarobkową bądź naukową, pod warunkiem że praca lub działalność nie będą przeszkodą w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownica w tym czasie stanie się niezdolna do pracy, wówczas ma prawo do zasiłku chorobowego z tytułu dodatkowego zatrudnienia w czasie urlopu wychowawczego. Jeżeli dodatkowe zatrudnienie podjęte w trakcie urlopu wychowawczego ustanie przed zakończeniem tego urlopu, pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, nie dłużej jednak niż do zakończenia urlopu wychowawczego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie z tytułu zatrudnienia, z którego przebywała na urlopie wychowawczym, tj. u pracodawcy, który udzielił jej tego urlopu. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową np. na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub prowadzi własną działalność gospodarczą (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli niezdolny do pracy kontynuuje działalność zarobkową.

Zatem przez okres choroby trwającej od 30 lipca Państwa pracownicy przysługują następujące świadczenia:

  • od 30 lipca do 31 sierpnia br. przysługiwało jej wynagrodzenie chorobowe,
  • od 1 do 8 września zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu,
  • od 9 września należy jej wypłacać zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na pełny etat.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »