| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek opiekuńczy na dziecko partnera

Zasiłek opiekuńczy na dziecko partnera

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni z powodu opieki nad chorym 5-letnim dzieckiem. Dziecko, na które przedłożyła zwolnienie, pochodzi z pierwszego małżeństwa obecnego partnera pracownicy. Dziecko to mieszka na stałe z pracownicą i jej partnerem. Czy w związku z tym przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

Zdaniem ZUS, między Państwa pracownicą a chorym dzieckiem nie istnieje relacja, z którą ustawa zasiłkowa wiązałaby uprawnienie do tego świadczenia, tzn. nie jest to dziecko własne ubezpieczonej, nie zostało ono przez nią przysposobione, jak również nie zostało przez nią przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Jeżeli chcą Państwo postąpić zgodnie z aktualną wykładnią przepisów stosowaną przez ZUS, nie powinni Państwo wypłacić zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera pracownicy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, m.in. nad chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat. Za dzieci, nad którymi ubezpieczonemu przysługuje z tytułu opieki zasiłek opiekuńczy, ustawa zasiłkowa uznaje dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie (art. 32 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Z powyższego wynika zatem, że warunkiem uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego jest istnienie skonkretyzowanej przez ustawę więzi prawnej między ubezpieczonym a dzieckiem, którego opieka miałaby dotyczyć. Oznacza to, że tego uprawnienia nie uzasadnia jedynie relacja faktyczna, np. opieka nad dzieckiem partnera, nawet jeżeli zamieszkuje ono w tym samym gospodarstwie domowym co osoba ubezpieczona.

O ile istnienie więzi między każdym z rodziców a dzieckiem jest oczywiste, o tyle należy zaznaczyć, że z punktu widzenia przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem bez znaczenia pozostaje to, jakie relacje łączą jego rodziców.

Prawo do zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem uzasadnia również więź powstałą między nim a ubezpieczonym w wyniku przysposobienia. Uzasadnienie dla takiego stanu może stanowić definicja adopcji, według której przez przysposobienie między przysposabiającym a przysposobionym powstaje taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi (art. 121 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Ustawa zasiłkowa sankcjonuje również uprawnienie do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem współmałżonka. Uzasadnieniem dla takiego rozwiązania jest istnienie więzi rodzinno-prawnej, wyrażającej się m.in. we wspólnym wychowywaniu dzieci przez małżonków i wspólnym przyczynianiu się do zaspokajania potrzeb rodziny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK