| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Podstawą przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego, przysługującego matce dziecka za okres pobytu w szpitalu, jest zaświadczenie o dacie przyjęcia jej do szpitala (§ 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na wniosek pracownicy, oryginał tego zaświadczenia należy zwrócić w celu przedłożenia go pracodawcy ojca dziecka, gdyż jest on niezbędny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka. W dokumentacji pracownicy powinni Państwo pozostawić kserokopię zaświadczenia poświadczoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Datę wypisania matki dziecka ze szpitala należy także udokumentować zaświadczeniem wystawionym przez szpital. Pracownica powinna złożyć u Państwa oświadczenie, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego.

W celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres po przerwie w jego pobieraniu spowodowanej pobytem w szpitalu, pracownica powinna przedłożyć Państwu zaświadczenie o okresie, za który zasiłek macierzyński został wypłacony ojcu dziecka.

Pracownica, która przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego po przedłożeniu w zakładzie pracy zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, ma za okres pobytu w szpitalu również prawo do wynagrodzenia za czas choroby w wysokości 80% podstawy wymiaru, jeżeli płatnik składek nie wypłacił jej w danym roku kalendarzowym tego wynagrodzenia za okres 33 dni (art. 92 kodeksu pracy).

Liczba dzieci urodzonych
przy jednym porodzie

Wymiar urlopu macierzyńskiego

1

20 tygodni

2

31 tygodni

3

33 tygodnie

4

35 tygodni

5 i więcej

37 tygodni

Podstawa prawna:

  • art. 92, art. 180 § 61–64 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
  • art. 11 i 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.),
  • § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 78, poz. 444).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK