| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński, jeśli rozwiąże umowę o pracę w ten sposób? Jeśli tak, to kto w tym przypadku będzie jej go wypłacał?

Po rozwiązaniu stosunku pracy, bez względu na to, w jaki sposób to nastąpi i z jakiej przyczyny, pracownica nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego za niewykorzystany okres zasiłku. Ponadto będzie mogła starać się o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. wynosi maksymalnie 4 tygodnie.

Po rozwiązaniu stosunku pracy płatnikiem zasiłku macierzyńskiego będzie ZUS i to do ZUS osoba uprawniona do tego zasiłku powinna złożyć wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, przed upływem okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w podstawowym wymiarze. Jednak taki wniosek pracownica może złożyć także u pracodawcy przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pracodawca i tak jest zobowiązany do przesłania do ZUS dokumentów pracownicy, na podstawie których wypłacał jej zasiłek macierzyński, aby ZUS kontynuował jego wypłatę. Jednocześnie będzie mógł przesłać również jej wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego. Termin do złożenia wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego w przypadku pracowników wynosi nie mniej niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego zasiłku, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych wystarczy, że taki wniosek zostanie złożony do ZUS przed rozpoczęciem korzystania z tego zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako m.in. okres urlopu macierzyńskiego oraz okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Długość urlopu macierzyńskiego (oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego) jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi m.in. 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka lub 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci (art. 180 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 177 § 1, art. 180 § 1, art. 1821 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK