| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński, jeśli rozwiąże umowę o pracę w ten sposób? Jeśli tak, to kto w tym przypadku będzie jej go wypłacał?

Po rozwiązaniu stosunku pracy, bez względu na to, w jaki sposób to nastąpi i z jakiej przyczyny, pracownica nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego za niewykorzystany okres zasiłku. Ponadto będzie mogła starać się o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. wynosi maksymalnie 4 tygodnie.

Po rozwiązaniu stosunku pracy płatnikiem zasiłku macierzyńskiego będzie ZUS i to do ZUS osoba uprawniona do tego zasiłku powinna złożyć wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, przed upływem okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w podstawowym wymiarze. Jednak taki wniosek pracownica może złożyć także u pracodawcy przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pracodawca i tak jest zobowiązany do przesłania do ZUS dokumentów pracownicy, na podstawie których wypłacał jej zasiłek macierzyński, aby ZUS kontynuował jego wypłatę. Jednocześnie będzie mógł przesłać również jej wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego. Termin do złożenia wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego w przypadku pracowników wynosi nie mniej niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego zasiłku, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych wystarczy, że taki wniosek zostanie złożony do ZUS przed rozpoczęciem korzystania z tego zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako m.in. okres urlopu macierzyńskiego oraz okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Długość urlopu macierzyńskiego (oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego) jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi m.in. 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka lub 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci (art. 180 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 177 § 1, art. 180 § 1, art. 1821 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK