| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Przerwanie zasiłku macierzyńskiego

Przerwanie zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła bliźnięta i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński przez okres 217 dni (31 tygodni). Niestety, jedno z bliźniąt obecnie przebywa w szpitalu. Czy aby pracownica mogła przerwać pobieranie zasiłku, musi być hospitalizowanych dwoje dzieci z bliźniaczej ciąży?

Urlop macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko podczas pozostawania w stosunku pracy. Płatnik zasiłku wypłaca zasiłek macierzyński przez okres urlopu macierzyńskiego ustalony przepisami Kodeksu pracy (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i przysługuje przez:

  • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica ma możliwość przerwania urlopu macierzyńskiego. W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, od dnia następnego po wyjściu dziecka ze szpitala. Na tej podstawie pracownica może wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o przerwanie urlopu na czas pobytu dziecka w szpitalu. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie lekarskie z informacją o przyjęciu dziecka do szpitala. Nie jest istotne, czy pracownica przy jednym porodzie urodziła jedno, czy więcej dzieci oraz ile z nich wymaga opieki szpitalnej. Urlop macierzyński jest udzielany matce łącznie na wszystkie dzieci. A zatem w przypadku przerwania urlopu w związku z pobytem jednego z dzieci w szpitalu, nie ma możliwości kontynuowania urlopu w stosunku do pozostałych dzieci, gdyż nie został on udzielony na każde z dzieci osobno.

Przepisy nie uzależniają możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego od sytuacji, gdy wszystkie dzieci urodzone przy jednym porodzie wymagają hospitalizacji. Po wypisaniu dziecka ze szpitala pracownica może kontynuować urlop macierzyński, korzystając z jego pozostałej części niewykorzystanej przed pobytem w szpitalu. Oznacza to, że ostatnim dniem przerwy w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego jest dzień wypisu dziecka ze szpitala. Ponieważ zasiłek macierzyński wypłaca się w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, w razie przerwania tego urlopu przerwaniu ulega również wypłata zasiłku.

Wznowienie urlopu macierzyńskiego, a tym samym wypłata zasiłku macierzyńskiego może nastąpić od dnia następnego po wypisaniu dziecka ze szpitala. W tym celu pracownica powinna przedłożyć zaświadczenie ze szpitala o okresie pobytu dziecka w tej placówce.

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »