| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera

Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni z powodu opieki nad chorym 5-letnim dzieckiem. Dziecko, na które przedłożyła zwolnienie, pochodzi z pierwszego małżeństwa obecnego partnera pracownicy. Dziecko to mieszka na stałe z pracownicą i jej partnerem. Czy w związku z tym przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

PRZYKŁAD

Maria K. pozostaje w związku małżeńskim z Janem K. i wspólnie wychowują 5-letnią córkę Jana K., Wiktorię. Dziecko zachorowało i w związku z tym Maria K. wystąpiła o zasiłek opiekuńczy na dziecko męża. Ponieważ za dzieci w rozumieniu ustawy zasiłkowej uważa się m.in. dzieci małżonka, Maria K. jako macocha Wiktorii K. będzie uprawniona do uzyskania ww. zasiłku.

W świetle przepisów ustawy zasiłkowej ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego również z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przyjętym na wychowanie i utrzymanie. Ustawa zasiłkowa nie definiuje tego pojęcia. ZUS uznaje, iż odnosi się ono do sformalizowanych przypadków wychowywania dziecka przewidzianych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jedną z przewidzianych w tej ustawie form sprawowania pieczy jest utworzenie rodziny zastępczej (art. 39 ww. ustawy), które nie powoduje jednak powstania więzi rodzinno-prawnej między dzieckiem a rodzicami zastępczymi. Dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej nie uzyskuje bowiem statusu dziecka rodziców zastępczych, utrzymując swój dotychczasowy stan cywilny.

WAŻNE!

Sformułowanie „dziecko obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie” dotyczy sformalizowanych przypadków wychowania dziecka w ramach rodziny zastępczej, niepołączonego z przysposobieniem (adopcją) tego dziecka.

Uwzględniając powyższe wyjaśnienia oraz fakt, że z Państwa pytania można wnioskować, że nie mamy do czynienia z „przyjęciem dziecka na wychowanie i utrzymanie” ani z adopcją, należy przyjąć, że Państwa pracownicy nie będzie przysługiwał zasiłek. Dziecko, na które pracownica chciałaby uzyskać zasiłek opiekuńczy, nie jest dzieckiem wskazanym w art. 32 ust. 3 ustawy zasiłkowej.

Jeżeli ubezpieczona nie zgadza się z taką wykładnią, jedyną drogą weryfikacji stanowiska ZUS w tej sprawie jest postępowanie sądowe.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 116, art. 121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 39 ust. 1 pkt 1 oraz art. 49 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 149, poz. 887 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK