| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera

Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni z powodu opieki nad chorym 5-letnim dzieckiem. Dziecko, na które przedłożyła zwolnienie, pochodzi z pierwszego małżeństwa obecnego partnera pracownicy. Dziecko to mieszka na stałe z pracownicą i jej partnerem. Czy w związku z tym przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

PRZYKŁAD

Maria K. pozostaje w związku małżeńskim z Janem K. i wspólnie wychowują 5-letnią córkę Jana K., Wiktorię. Dziecko zachorowało i w związku z tym Maria K. wystąpiła o zasiłek opiekuńczy na dziecko męża. Ponieważ za dzieci w rozumieniu ustawy zasiłkowej uważa się m.in. dzieci małżonka, Maria K. jako macocha Wiktorii K. będzie uprawniona do uzyskania ww. zasiłku.

W świetle przepisów ustawy zasiłkowej ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego również z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przyjętym na wychowanie i utrzymanie. Ustawa zasiłkowa nie definiuje tego pojęcia. ZUS uznaje, iż odnosi się ono do sformalizowanych przypadków wychowywania dziecka przewidzianych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jedną z przewidzianych w tej ustawie form sprawowania pieczy jest utworzenie rodziny zastępczej (art. 39 ww. ustawy), które nie powoduje jednak powstania więzi rodzinno-prawnej między dzieckiem a rodzicami zastępczymi. Dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej nie uzyskuje bowiem statusu dziecka rodziców zastępczych, utrzymując swój dotychczasowy stan cywilny.

WAŻNE!

Sformułowanie „dziecko obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie” dotyczy sformalizowanych przypadków wychowania dziecka w ramach rodziny zastępczej, niepołączonego z przysposobieniem (adopcją) tego dziecka.

Uwzględniając powyższe wyjaśnienia oraz fakt, że z Państwa pytania można wnioskować, że nie mamy do czynienia z „przyjęciem dziecka na wychowanie i utrzymanie” ani z adopcją, należy przyjąć, że Państwa pracownicy nie będzie przysługiwał zasiłek. Dziecko, na które pracownica chciałaby uzyskać zasiłek opiekuńczy, nie jest dzieckiem wskazanym w art. 32 ust. 3 ustawy zasiłkowej.

Jeżeli ubezpieczona nie zgadza się z taką wykładnią, jedyną drogą weryfikacji stanowiska ZUS w tej sprawie jest postępowanie sądowe.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 116, art. 121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 39 ust. 1 pkt 1 oraz art. 49 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 149, poz. 887 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »