| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy premia miesięczna została zamieniona na premię roczną

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy premia miesięczna została zamieniona na premię roczną

Do końca marca 2012 r. wypłacaliśmy pracownikom premie miesięczne pomniejszane za okres absencji chorobowej na podstawie przepisów płacowych (w sposób inny niż proporcjonalny). Premie te były uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku (w kwocie faktycznie wypłaconej). Od kwietnia br. zaprzestaliśmy wypłacania premii miesięcznych (przez zmianę przepisów płacowych). W miejsce zlikwidowanych premii miesięcznych wprowadziliśmy premię roczną (również pomniejszaną za czas absencji chorobowej). Zatem premia miesięczna, której wypłaty zaprzestaliśmy, została zamieniona na inny składnik wynagrodzenia, tj. na premię roczną. Pierwsza premia roczna (za 2012 r.) zostanie wypłacona w styczniu 2013 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika, który zachorował w lipcu br.? Jak powinniśmy ustalać podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników, którzy staną się niezdolni do pracy w kolejnych miesiącach br., a jak dla pracownika, który zachoruje np. w styczniu 2013 r.?

Ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika, który zachorował w lipcu br., powinni Państwo ustalić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od lipca 2011 r. do czerwca br. Ustalając przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie powinni Państwo uwzględniać premii miesięcznej wypłaconej za uwzględniane miesiące (tj. za okres od lipca poprzedniego roku do marca br.; za kwiecień, maj i czerwiec premia miesięczna nie została wypłacona). Do tak ustalonego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy dodać 1/12 sumy premii miesięcznych wypłaconych za 12 miesięcy ubiegłego roku, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. W ten sposób premia miesięczna zostanie zamieniona na składnik roczny. Analogicznie należy postępować, jeżeli któryś z pracowników zachoruje w kolejnych miesiącach br. Natomiast w przypadku pracownika, który stanie się niezdolny do pracy np. w styczniu 2013 r., do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających styczeń 2013 r. trzeba będzie doliczyć 1/12 sumy premii miesięcznych wypłaconych za pierwsze trzy miesiące 2012 r. i premii rocznej wypłaconej za dziewięć miesięcy 2012 r.

Składniki wynagrodzenia przysługujące – w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy – tylko do określonego terminu, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko do tego terminu. Zasada ta ma także zastosowanie w razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia (art. 41 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej). Nie dotyczy to przypadków włączenia składnika wynagrodzenia w całości lub w części do innego lub zamiany na inny składnik wynagrodzenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. jeden miesięczny składnik wynagrodzenia zostanie zamieniony na inny składnik miesięczny (lub wejdzie do innego miesięcznego składnika) lub np. składnik kwartalny zostanie zamieniony na inny składnik kwartalny.

W Państwa sytuacji nastąpiła zmiana zasad wynagradzania polegająca na zamianie od 1 kwietnia 2012 r. premii miesięcznej na premię roczną. W przypadku takiej zmiany zasad wynagradzania pracowników, zasady określone w art. 41 ust. 2 i ust. 3 ustawy zasiłkowej nie mają wprost zastosowania, tj. zasady, według których składników wynagrodzenia przysługującego tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres po tym terminie oraz składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu. W takiej sytuacji przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku składnik miesięczny przysługujący za okres do 31 marca 2012 r. należy zmienić na składnik roczny.

Składnik roczny należy natomiast obliczyć jako sumę składników miesięcznych wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak ustalony składnik roczny należy wliczyć do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 1/12 tego składnika. W efekcie, jeżeli niezdolność do pracy powstanie w okresie od lipca do grudnia 2012 r. (także jeżeli niezdolność do pracy powstałaby w kwietniu, w maju czy w czerwcu 2012 r.), w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić 1/12 sumy kwot premii miesięcznych wypłaconych pracownikowi za 2011 r. W ten sposób premie miesięczne wypłacone za 2011 r. zostaną zamienione na składnik roczny.

W przypadku powstania niezdolności do pracy w 2013 r. w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić 1/12 sumy kwot premii miesięcznych wypłaconych pracownikowi za styczeń, luty i marzec 2012 r. oraz premii rocznej wypłaconej za okres od kwietnia do grudnia 2012 r. Analogiczne zasady należy stosować w przypadku innych zamian składników wynagrodzenia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »