| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik wykonywał również umowy zlecenia

Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik wykonywał również umowy zlecenia

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni, tj. od 1 do 14 sierpnia br. Jest wynagradzany stałą stawką w kwocie 3500 zł brutto, ale dodatkowo wykonywał dla nas umowy zlecenia w okresie od 16 do 30 kwietnia br. na kwotę 500 zł, od 14 maja do 11 czerwca br. – 950 zł oraz od 16 lipca do 3 sierpnia br. – 750 zł. Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla tego pracownika? Czy do podstawy wymiaru należy wliczać dodatkowe wynagrodzenie z umów zlecenia?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć z wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. W podstawie tej za okres choroby od 1 do 3 sierpnia br. należy uwzględnić także wynagrodzenie ze zlecenia, ale tylko z ostatnio wykonywanego, trwającego do 3 sierpnia br., w wysokości wypłaconej za okres od 16 do 31 lipca br. Natomiast za pozostały okres zwolnienia lekarskiego, tj. od 4 sierpnia br., podstawę wymiaru należy ustalić ponownie, ale już tylko z wynagrodzenia zasadniczego ze stosunku pracy.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według tych samych zasad, jakie obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za łącznie 33 dni choroby w roku kalendarzowym (14 dni w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika, od którego są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu części składek finansowanych przez ubezpieczonego.

Do celów ubezpieczeń społecznych pracownik, z którym pracodawca dodatkowo zawarł umowę zlecenia w czasie trwania stosunku pracy, pozostaje pracownikiem, a nie zleceniobiorcą. Tym samym przychód z umowy zlecenia jest w pełni oskładkowany (jak z umowy o pracę) i traktowany jak przychód z umowy pracowniczej. Zatem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi łączny przychód z etatu i ze zlecenia. Stąd przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględniać wynagrodzenie z umowy cywilnej, ale tylko takiej, która trwa w okresie tej choroby.

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo z umowy o dzieło, z pracodawcą, z którym osoba wykonująca umowę pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, zalicza się do składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Składników wynagrodzenia przysługujących z umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego należnego za okres po tym terminie (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że składniki wynagrodzenia przysługujące do określonego terminu uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku tylko za okres przypadający do zakończenia wykonywania takiej umowy. Wynagrodzenie z tego tytułu należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

WAŻNE!

Składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres po tym terminie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »