| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Pracownica, która jest w ciąży, od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 czerwca br. na okres 21 dni bez kodu B (poprzednie zwolnienia ten kod zawierały). Czy jeśli wiemy, że pracownica jest w ciąży, możemy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo braku kodu B?

Wpisywane kody literowe w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA (A, B, C, D, E) stanowią istotną informację dla płatników zasiłków chorobowych, umożliwiającą im prawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego i wysokości zasiłku chorobowego bez konieczności ujawniania choroby ubezpieczonego.

Kod B jest zamieszczany w zaświadczeniu lekarskim w sytuacji, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na okres ciąży. Wówczas zasiłek chorobowy przysługuje przez okres do 270 dni w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy przysługuje wówczas w wysokości 100% podstawy wymiaru również za okres pobytu w szpitalu.

Podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego przez dłuższy okres oraz w wyższej wysokości jest zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z kodem B lub ZUS ZLA i odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży. Istnieje możliwość niezamieszczania na druku ZUS ZLA kodu literowego B, jeśli ubezpieczona wystąpi do lekarza z pisemnym wnioskiem w tej sprawie.

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 1 czerwca br. bez kodu B. Mimo że w poprzednich zwolnieniach taki kod widniał, sama wiedza o stanie ciąży pracownicy jest niewystarczająca do wypłacenia zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Stan ten musi być odpowiednio udokumentowany. W tej sytuacji należy pouczyć pracownicę o konieczności przedłożenia zaświadczenia stwierdzającego stan ciąży.

Obecnie można wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeżeli pracownica dostarczy wymagane zaświadczenie przed ostatecznym sporządzeniem listy wypłat, wówczas zasiłek chorobowy należy ustalić w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Jeżeli zasiłek chorobowy zostanie wypłacony w wysokości 80% albo 70% podstawy wymiaru ze względu na nieudokumentowanie stanu ciąży, to po urodzeniu dziecka przez pracownicę, jako płatnik zasiłku, będzie istniał obowiązek wyrównania wysokości zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru. Pracownica nie musi składać wniosku o wypłacenie tego wyrównania. Wypłaca się je z urzędu za okres niezdolności do pracy przypadającej w ostatnich 6 miesiącach przed urodzeniem dziecka.

Gdyby niezdolność do pracy w czerwcu br. przypadała w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy przed porodem, to wyrównanie zasiłku za ten okres może nastąpić dopiero po przedłożeniu przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że niezdolność do pracy w czerwcu br. przypadła na okres ciąży.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK