| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Pracownica, która jest w ciąży, od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 czerwca br. na okres 21 dni bez kodu B (poprzednie zwolnienia ten kod zawierały). Czy jeśli wiemy, że pracownica jest w ciąży, możemy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo braku kodu B?

Wpisywane kody literowe w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA (A, B, C, D, E) stanowią istotną informację dla płatników zasiłków chorobowych, umożliwiającą im prawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego i wysokości zasiłku chorobowego bez konieczności ujawniania choroby ubezpieczonego.

Kod B jest zamieszczany w zaświadczeniu lekarskim w sytuacji, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na okres ciąży. Wówczas zasiłek chorobowy przysługuje przez okres do 270 dni w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy przysługuje wówczas w wysokości 100% podstawy wymiaru również za okres pobytu w szpitalu.

Podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego przez dłuższy okres oraz w wyższej wysokości jest zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z kodem B lub ZUS ZLA i odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży. Istnieje możliwość niezamieszczania na druku ZUS ZLA kodu literowego B, jeśli ubezpieczona wystąpi do lekarza z pisemnym wnioskiem w tej sprawie.

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 1 czerwca br. bez kodu B. Mimo że w poprzednich zwolnieniach taki kod widniał, sama wiedza o stanie ciąży pracownicy jest niewystarczająca do wypłacenia zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Stan ten musi być odpowiednio udokumentowany. W tej sytuacji należy pouczyć pracownicę o konieczności przedłożenia zaświadczenia stwierdzającego stan ciąży.

Obecnie można wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeżeli pracownica dostarczy wymagane zaświadczenie przed ostatecznym sporządzeniem listy wypłat, wówczas zasiłek chorobowy należy ustalić w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Jeżeli zasiłek chorobowy zostanie wypłacony w wysokości 80% albo 70% podstawy wymiaru ze względu na nieudokumentowanie stanu ciąży, to po urodzeniu dziecka przez pracownicę, jako płatnik zasiłku, będzie istniał obowiązek wyrównania wysokości zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru. Pracownica nie musi składać wniosku o wypłacenie tego wyrównania. Wypłaca się je z urzędu za okres niezdolności do pracy przypadającej w ostatnich 6 miesiącach przed urodzeniem dziecka.

Gdyby niezdolność do pracy w czerwcu br. przypadała w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy przed porodem, to wyrównanie zasiłku za ten okres może nastąpić dopiero po przedłożeniu przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że niezdolność do pracy w czerwcu br. przypadła na okres ciąży.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK