| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy naruszenie przepisów bhp wpływa na prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Czy naruszenie przepisów bhp wpływa na prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego okaże się, że wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było umyślne (bądź spowodowane rażącym niedbalstwem) naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia lub zdrowia, to w takiej sytuacji zasiłek ani żadne inne świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwać pracownikowi. Wówczas należy mu wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, tj.:

  • wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33/14 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że u danego pracodawcy przepisy wewnątrzzakładowe przewidują wypłatę wynagrodzenia chorobowego w wyższej wysokości,
  • zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru lub 70% podstawy wymiaru za pobyt ubezpieczonego w szpitalu (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – 80% podstawy wymiaru za pobyt w szpitalu za okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym), chyba że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – wówczas należy wypłacić świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 90% podstawy wymiaru przez pierwsze 3 miesiące, 75% podstawy wymiaru za pozostały okres pobierania tego świadczenia, chyba że niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – wówczas należy wypłacić 100% podstawy wymiaru za cały okres pobierania tego świadczenia.

Jeżeli pracownikowi nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, należy mu wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.

W przypadku ww. pracownika, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego okaże się, że pracownik umyślnie (lub przez rażące niedbalstwo) naruszył przepisy bhp oraz jeżeli naruszenie to stanowiło wyłączną przyczynę wypadku, nie będą mu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. W takiej sytuacji trzeba wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za okres 33/14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeżeli nie wykorzystał on jeszcze tego limitu, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego – jeżeli pracodawca jest płatnikiem zasiłków w 2012 r. Gdy pracownik w dalszym ciągu będzie niezdolny do pracy, ale rokowania na odzyskanie zdolności do dalszej pracy będą pozytywne, wówczas będzie mógł starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli natomiast okaże się, że pracownik wprawdzie naruszył umyślnie (bądź przez rażące niedbalstwo) przepisy bhp, jednak naruszanie to nie stanowiło wyłącznej przyczyny wypadku, lub jeżeli dokonał naruszenia przepisów nieumyślnie, wtedy pracownikowi będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK