| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Od 8 maja br. zatrudniamy pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Jego wynagrodzenie określono w wysokości 170 zł. W lipcu pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie dostarczył nam dopiero 27 lipca. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe takiego pracownika? Czy możemy je pomniejszyć tak jak zasiłek chorobowy za okres spóźnienia w doręczeniu zwolnienia?

Ponieważ niezdolność do pracy zatrudnianego przez Państwa młodocianego pracownika powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie za jedyny pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia, tj. za czerwiec. Nie mogą Państwo obniżyć przysługującego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego z powodu niedotrzymania terminu dostarczenia do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Pracownicy młodociani zatrudnieni na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego mają prawo do świadczeń chorobowych na zasadach ogólnych, tzn. najpierw – przez łącznie 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a począwszy od 34. dnia choroby – do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego. Pracownicy młodociani są bowiem objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, w tym również ubezpieczeniem chorobowym – tak jak pracownicy dorośli – z tytułu stosunku pracy. Wynagrodzenie chorobowe stanowi zwykle 80% podstawy wymiaru, którą jest średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Wynagrodzenie, z którego liczona jest podstawa do wynagrodzenia chorobowego, to kwoty będące podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (przychody oskładkowane), po odliczeniu składek emerytalnej, rentowej i chorobowej finansowanych przez ubezpieczonego i potrącanych z jego dochodu przez płatnika (łącznie 13,71%).

Wynagrodzenie pracownika młodocianego jest uzależnione od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, ogłoszonego przez Prezesa GUS. Zmienia się więc co kwartał. Wysokość wynagrodzenia jest ponadto uzależniona od roku nauki. Pracownik w I roku nauki zarabia równowartość 4% tego wynagrodzenia. W okresie marzec – maj 2012 r. wynosiło ono 143,47 zł, a w okresie od czerwca do sierpnia – 145,84 zł. Jednak nie ma przeszkód, by pracodawca podwyższył uczniowi wynagrodzenie. Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 60, poz. 278) ustanawia jedynie minimalną wysokość wynagrodzeń. Wartość minimalnego wynagrodzenia dla pracowników młodocianych w poszczególnych latach nauki publikujemy w comiesięcznym dodatku „WSKAŹNIKI i stawki”.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji pracownik młodociany otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 170 zł, czyli więcej, niż wynika to z zastosowania przepisów ogólnych. Pracownik został zatrudniony 8 maja br., a zachorował w lipcu. W takiej sytuacji, ponieważ niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jedynym pełnym miesiącem ubezpieczenia w przypadku Państwa pracownika jest czerwiec. Zatem do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za lipiec powinni Państwo przyjąć wyłącznie wynagrodzenie za pracę, jakie pracownik otrzymał za czerwiec.

Wynagrodzenie chorobowe nie podlega obniżeniu

Jeżeli chodzi o termin dostarczenia przez Państwa pracownika zaświadczenia lekarskiego, to faktycznie chory naruszył ten termin. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony powinien bowiem dostarczyć Państwu jako płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty otrzymania (art. 62 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »