| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Od 8 maja br. zatrudniamy pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Jego wynagrodzenie określono w wysokości 170 zł. W lipcu pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie dostarczył nam dopiero 27 lipca. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe takiego pracownika? Czy możemy je pomniejszyć tak jak zasiłek chorobowy za okres spóźnienia w doręczeniu zwolnienia?

Przy ustalaniu 7-dniowego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie. Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza, chyba że ubezpieczony udowodni, iż otrzymał druk w terminie późniejszym. Zgodnie z tym Państwa pracownik powinien dostarczyć zwolnienie najpóźniej 18 lipca br.

Niedopełnienie obowiązku terminowego dostarczenia zwolnienia powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Sankcja w postaci obniżenia świadczenia za okres choroby o 25% nie ma natomiast zastosowania do wynagrodzenia za czas choroby przysługującego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Jeżeli zatem pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, a za okres objęty tym zaświadczeniem przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, jego wysokości nie należy obniżać.

W związku z tym nie mogą Państwo obniżyć wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za czas niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe nie może być obniżone z powodu nieterminowego doręczenia zwolnienia lekarskiego.

W przypadku gdyby kolejne zaświadczenie lekarskie dostarczone przez Państwa pracownika po terminie obejmowało okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, wówczas o 25% powinni Państwo obniżyć wyłącznie zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracodawca od 8 maja br. zatrudnia pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 170 zł. W lipcu był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie pracownik dostarczył pracodawcy dopiero 27 lipca.

Wynagrodzenie chorobowe za okres od 11 do 18 lipca pracodawca powinien obliczyć w następujący sposób:

a) podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego:

170 zł – (170 zł x 13,71%) = 146,69 zł

b) wynagrodzenie chorobowe za 9 dni:

146,69 zł : 30 dni = 4,89 zł (stawka za 1 dzień niezdolności do pracy 100%)

4,89 zł x 80% = 3,91 zł (stawka wynagrodzenia chorobowego za 1 dzień niezdolności do pracy 80%)

3,91 zł x 9 dni = 35,19 zł.

Za niezdolność do pracy w lipcu br. pracodawca powinien wypłacić pracownikowi młodocianemu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 35,19 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 i 2, art. 62 ust. 1 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512
  • art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »