| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Od 8 maja br. zatrudniamy pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Jego wynagrodzenie określono w wysokości 170 zł. W lipcu pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie dostarczył nam dopiero 27 lipca. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe takiego pracownika? Czy możemy je pomniejszyć tak jak zasiłek chorobowy za okres spóźnienia w doręczeniu zwolnienia?

Przy ustalaniu 7-dniowego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie. Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza, chyba że ubezpieczony udowodni, iż otrzymał druk w terminie późniejszym. Zgodnie z tym Państwa pracownik powinien dostarczyć zwolnienie najpóźniej 18 lipca br.

Niedopełnienie obowiązku terminowego dostarczenia zwolnienia powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Sankcja w postaci obniżenia świadczenia za okres choroby o 25% nie ma natomiast zastosowania do wynagrodzenia za czas choroby przysługującego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Jeżeli zatem pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, a za okres objęty tym zaświadczeniem przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, jego wysokości nie należy obniżać.

W związku z tym nie mogą Państwo obniżyć wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za czas niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe nie może być obniżone z powodu nieterminowego doręczenia zwolnienia lekarskiego.

W przypadku gdyby kolejne zaświadczenie lekarskie dostarczone przez Państwa pracownika po terminie obejmowało okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, wówczas o 25% powinni Państwo obniżyć wyłącznie zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracodawca od 8 maja br. zatrudnia pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 170 zł. W lipcu był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie pracownik dostarczył pracodawcy dopiero 27 lipca.

Wynagrodzenie chorobowe za okres od 11 do 18 lipca pracodawca powinien obliczyć w następujący sposób:

a) podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego:

170 zł – (170 zł x 13,71%) = 146,69 zł

b) wynagrodzenie chorobowe za 9 dni:

146,69 zł : 30 dni = 4,89 zł (stawka za 1 dzień niezdolności do pracy 100%)

4,89 zł x 80% = 3,91 zł (stawka wynagrodzenia chorobowego za 1 dzień niezdolności do pracy 80%)

3,91 zł x 9 dni = 35,19 zł.

Za niezdolność do pracy w lipcu br. pracodawca powinien wypłacić pracownikowi młodocianemu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 35,19 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 i 2, art. 62 ust. 1 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512
  • art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »