| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica zatrudniona w naszej firmie na zastępstwo ma wyznaczony termin porodu na 4 sierpnia 2012 r. Umowa na zastępstwo kończy się 31 lipca br. Pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 21 lipca br. Czy mamy obowiązek udzielić jej takiego urlopu, skoro nie zamierzamy podpisywać z tą pracownicą umowy na dalszy okres? Czy po ustaniu zatrudnienia będzie się jej należał zasiłek macierzyński?

Jeżeli Państwa pracownica urodzi dziecko przed rozwiązaniem umowy o pracę, tj. do 31 lipca br., wówczas urlop macierzyński będzie jej przysługiwał do dnia rozwiązania umowy o pracę, a po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński będzie jej wypłacał ZUS. Jeżeli natomiast pracownica urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę, będzie jej przysługiwać prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres przypadający przed planowanym terminem porodu, ale nie dłużej niż do rozwiązania umowy, tj. od 21 do 31 lipca br. Po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, tj. od 1 sierpnia br., pracownica nie będzie miała prawa urlopu macierzyńskiego, a tym samym do zasiłku macierzyńskiego.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31 Kodeksu pracy). Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Okres 3 miesięcy ciąży jest liczony w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży, czyli 28 dniom.

Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia (art. 177 § 3 Kodeksu pracy w zw. z art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Jednak regulacja ta nie dotyczy umowy zawartej w celu zastępstwa pracownika. Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu nawet wówczas, gdyby rozwiązywała się po upływie 3. miesiąca ciąży. W takiej sytuacji umowa ta ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta. Ponadto umowa ta nie może być wypowiedziana w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Umowa na zastępstwo nie jest przedłużana do dnia porodu, a po jej zakończeniu pracownicy nie przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »