| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica zatrudniona w naszej firmie na zastępstwo ma wyznaczony termin porodu na 4 sierpnia 2012 r. Umowa na zastępstwo kończy się 31 lipca br. Pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 21 lipca br. Czy mamy obowiązek udzielić jej takiego urlopu, skoro nie zamierzamy podpisywać z tą pracownicą umowy na dalszy okres? Czy po ustaniu zatrudnienia będzie się jej należał zasiłek macierzyński?

W Państwa przypadku pracownica ma prawo do skorzystania z co najmniej 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadających przed planowaną datą porodu, tj. od 21 lipca 2012 r. Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie w tym przypadku przysługiwało jedynie do dnia obowiązywania umowy na zastępstwo, tj. do 31 lipca 2012 r., jeżeli w tym czasie pracownica nie urodzi dziecka. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński nie będzie należny za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdyż nie zaistniała żadna z podstaw dająca do niego prawo, tj. ubezpieczenie chorobowe nie ustało:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Nie mamy tu do czynienia również z umową przedłużaną do dnia porodu (w trybie art. 177 § 3 Kodeksu pracy).

Gdyby jednak Państwa pracownica urodziła dziecko przed rozwiązaniem umowy o pracę, tj. do 31 lipca br., wówczas będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński na normalnych zasadach, czyli przy urodzeniu jednego dziecka miałaby prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni. W takiej sytuacji urlop macierzyński przysługiwałby jej do 31 lipca br. i za ten okres zasiłek wypłacałby jej pracodawca lub ZUS. Natomiast od 1 sierpnia br. zasiłek macierzyński wypłacałby jej ZUS.

PRZYKŁAD

Umowa na zastępstwo została zawarta do 31 lipca 2012 r. Pracownica 30 czerwca 2012 r. urodziła dziecko. Oznacza to, że od 30 czerwca 2012 r. pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, gdyż nabędzie go w związku z urodzeniem dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Późniejsze ustanie umowy na zastępstwo nie będzie miało znaczenia dla uprawnień do zasiłku macierzyńskiego. Jednak w związku z ustaniem stosunku pracy 31 lipca br. przerwany zostanie jedynie urlop macierzyński, o którym mowa w Kodeksie pracy, natomiast zasiłek macierzyński będzie jej wypłacany na dotychczasowych zasadach.

Podstawa prawna:

  • art. 177 § 3, § 31, art. 180 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1, ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »