| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat na okres od 16 do 30 lipca 2012 r. oraz złożyła wniosek o uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do pracy wróciła 25 lipca br. twierdząc, że dziecko jest już zdrowe. Czy pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy? Czy za dni wolne od pracy (weekendy) należy jej wypłacić zasiłek opiekuńczy, skoro mąż pracownicy jest obecny w domu?

Warunkiem przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego ubezpieczonemu jest brak innych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących zapewnić opiekę dziecku bądź innemu członkowi rodziny, przy czym za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:

  • osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
  • osoby chorej,
  • osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
  • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
  • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
  • osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),
  • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki.

Spełnienie warunku braku innych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogącym zapewnić opiekę dziecku nie jest wymagane, gdy opieka ma być sprawowana nad dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej).

W przypadku gdy rodzice dziecka w wieku do 8 lat są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, to każde z nich jest traktowane jako osoba stale opiekująca się dzieckiem i w razie choroby, porodu lub pobytu jednego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej, drugiemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy. W sytuacji gdy oboje rodzice są zatrudnieni, a jedno z nich jest zatrudnione w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko za dni, w które dziecko w wieku do lat 8 pozostawałoby bez opieki z powodu choroby, porodu lub pobytu drugiego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej. Jeśli oboje rodzice, bądź jedno z nich, pracują w systemie pracy zmianowej, to zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, w którym oboje rodzice pracują na tych samych zmianach, a także na różnych zmianach, jeżeli chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy, wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy.

PRZYKŁAD

Jadwiga M. wykonująca pracę w godzinach od 8.00 do 16.00 otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat, na okres od 18 do 24 lipca 2012 r. W celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego, wraz ze zwolnieniem złożyła pracodawcy wniosek na druku ZUS Z-15, z którego wynikało, że nie ma innych domowników mogących w okresie wskazanym w zaświadczeniu ZUS ZLA zapewnić opiekę choremu dziecku. Pracownica nie jest zatrudniona w systemie pracy zmianowej. Mąż pracownicy jest zatrudniony w systemie pracy zmianowej w dniach sprawowania opieki (w godzinach od 22.00 do 6.00) oraz w danym roku nie pobierał zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem bądź innym członkiem rodziny. Pracodawca powinien dokonać wypłaty zasiłku opiekuńczego za okres od 18 do 24 lipca 2012 r., ponieważ zostały spełnione wszystkie warunki do jego wypłaty, tzn. ojciec dziecka w okresie sprawowania przez Jadwigę M. opieki nie jest uważany za domownika mogącego zapewnić opiekę, gdyż odpoczywał po pracy na nocnej zmianie oraz nie został przekroczony limit 60 dni wypłaty zasiłku w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli ubezpieczony w okresie zwolnienia lekarskiego, w którym powinien sprawować opiekę, wykonuje inną pracę zarobkową, gdy wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w celu sprawowania opieki niezgodnie z celem tego zwolnienia bądź zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Okoliczności te ustala się w drodze kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przeprowadzonej przez ZUS lub przez płatnika składek (art. 17, art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 11, art. 17, art. 32–35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »