| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego z powodu pobytu w szpitalu

Czy pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego z powodu pobytu w szpitalu

Pracownica przebywa od 3 miesięcy na urlopie macierzyńskim. Z powodu pobytu w szpitalu przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego na rzecz swojego męża. W szpitalu przebywała przez 2 tygodnie. Czy za ten okres pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy?

Za okres choroby, z powodu której pracownica przerwała urlop macierzyński, przysługuje jej zasiłek chorobowy (jeżeli wykorzystała już limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego). Ubezpieczona, po wykorzystaniu 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu z powodu własnej choroby.

Jeżeli pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać urlop macierzyński (oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego) na rzecz pracownika ojca wychowującego dziecko (art. 180 § 6 Kodeksu pracy). Wówczas pracownikowi ojcu przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego za okres, kiedy pracownica przebywa w szpitalu (art. 180 § 6 Kodeksu pracy). Minimalny okres 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie ma na celu stworzenie kobiecie, która urodziła dziecko, możliwości powrotu do pełnej sprawności oraz zregenerowanie sił po porodzie. Z tych względów kobieta nie może przerwać urlopu macierzyńskiego przed upływem tych 8 tygodni.

Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę i ojca dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego ustalonego przepisami Kodeksu pracy (art. 180 § 6 Kodeksu pracy). Okres przysługiwania urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie

Wymiar urlopu macierzyńskiego

1

20 tygodni

2

31 tygodni

3

33 tygodnie

4

35 tygodni

5 i więcej

37 tygodni

Ponadto pracownica może co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego wykorzystać przed przewidywaną data porodu (art. 180 § 3 Kodeksu pracy). W takiej sytuacji upływ 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, po których pracownica może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego, należy liczyć od dnia porodu, a nie od dnia, od którego przebywa na urlopie macierzyńskim.

WAŻNE!

Jeżeli pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego przed porodem, upływ 8 tygodni, po których może przerwać ten urlop, należy liczyć od dnia porodu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »