| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego z powodu pobytu w szpitalu

Czy pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego z powodu pobytu w szpitalu

Pracownica przebywa od 3 miesięcy na urlopie macierzyńskim. Z powodu pobytu w szpitalu przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego na rzecz swojego męża. W szpitalu przebywała przez 2 tygodnie. Czy za ten okres pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy?

Mimo że za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, to, jeśli wymaga opieki szpitalnej, ma ona prawo do zasiłku chorobowego w tym okresie. Państwa pracownicy nie będzie jednak przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek będzie jej przysługiwał w wysokości 70% podstawy wymiaru, ponieważ w takiej wysokości przysługuje on za okres pobytu w szpitalu.

Podstawą przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego matce dziecka za okres pobytu w szpitalu jest zaświadczenie o dacie przyjęcia jej do szpitala (§ 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na wniosek pracownicy, oryginał tego zaświadczenia należy zwrócić w celu przedłożenia go pracodawcy ojca dziecka, gdyż jest on niezbędny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka. W dokumentacji pracownicy powinni Państwo pozostawić kserokopię zaświadczenia poświadczoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Datę wypisania matki dziecka ze szpitala należy także udokumentować zaświadczeniem wystawionym przez szpital. Pracownica powinna złożyć u Państwa oświadczenie, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego.

W celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres po przerwie w jego pobieraniu spowodowanej pobytem w szpitalu, pracownica powinna przedłożyć Państwu zaświadczenie o okresie, za który zasiłek macierzyński został wypłacony ojcu dziecka.

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła dziecko 22 maja i od tego dnia przebywa na urlopie macierzyńskim oraz pobiera zasiłek macierzyński. Od 10 lipca przebywała w szpitalu. Po wykorzystaniu 56 dni (8 tygodni) urlopu macierzyńskiego po porodzie, wystąpiła do pracodawcy o jego przerwanie od 17 lipca br. Matka dziecka przebywała w szpitalu do 31 lipca br. O wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres od 17 do 31 lipca wystąpił ubezpieczony ojciec dziecka i otrzymał ten zasiłek. Od 1 sierpnia z urlopu macierzyńskiego ponownie korzysta matka dziecka. Zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres od 1 sierpnia do 8 października, tj. ma ona do wykorzystania łącznie 140 dni (56 dni + 15 dni + 69 dni).

Pracownica, która przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego po przedłożeniu w zakładzie pracy zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, ma za okres pobytu w szpitalu również prawo do wynagrodzenia za czas choroby w wysokości 80% podstawy wymiaru, jeżeli płatnik składek nie wypłacił jej w danym roku kalendarzowym tego wynagrodzenia za okres 33 dni (art. 92 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 92, art. 180 § 61–64 Kodeksu pracy,
  • art. 11 i art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 78, poz. 444).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »