| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną

Żona naszego pracownika jest w 8. miesiącu ciąży. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, gdyż z tego, co wiemy od pracownika, ciąża przebiega z problemami (żona pracownika powinna leżeć). Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 5 dni z powodu konieczności sprawowania opieki nad żoną. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Tak, pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad chorą żoną, jeżeli nie korzystał w tym roku z tego zasiłku przez okres dłuższy niż 14 dni.

Państwa pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad chorą żoną za okres, na który przedłożył zwolnienie lekarskie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu bez tzw. okresu wyczekiwania. A zatem można się o niego ubiegać od 1. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie to przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem do 8 lat,
  • chorym dzieckiem do 14 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny, w tym dzieckiem powyżej 14 lat.

Do innych członków rodziny, nad którymi opieka w razie ich choroby daje prawo do zasiłku opiekuńczego, zalicza się: dzieci powyżej 14 lat, małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki oraz rodzeństwo, pod warunkiem że w okresie sprawowania opieki pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż przez:

  • 60 dni w ciągu roku kalendarzowego, jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem zdrowym do 8 lat lub dzieckiem chorym do 14 lat,
  • 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Łącznie w ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy nie może być pobierany przez okres dłuższy niż 60 dni.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby żony przysługuje pracownikowi maksymalnie przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy jego wymiaru i należy go wypłacić za każdy dzień sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy. Przyznanie i wypłata tego świadczenia następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku na formularzu ZUS Z-15. Formularz ten powinien być złożony przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy. Wyjątkiem są okresy nieprzerwanego sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny. Ponadto dokumentem stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku opiekuńczego m.in. nad chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zwolnienie lekarskie ubezpieczony powinien dostarczyć do zakładu pracy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. W przypadku niedotrzymania tego terminu zasiłek opiekuńczy jest obniżany o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 32, art. 33 i art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2012 r. poz. 444).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK