| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy choroba niani uprawnia do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem

Czy choroba niani uprawnia do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem

Pracownica naszego zakładu wychowuje 2,5-letniego syna. W związku z brakiem miejsc w żłobku zatrudniła nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem jest chora i przedłożyła zwolnienie lekarskie. Czy w związku z chorobą niani pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego nad synem?

Pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym 2,5-letnim synem, gdyż opiekunka zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej nie jest stałym opiekunem dziecka, którego choroba uprawniałaby do zasiłku opiekuńczego.

Rodzice mogą zatrudniać do opieki nad dziećmi nianie na podstawie tzw. umowy uaktywniającej, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia. Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Stroną umowy jako niania nie może być jeden z rodziców. Nie istnieją jednak żadne ograniczenia dotyczące pokrewieństwa między nianią a rodzicami dzieci. W związku z tym nie ma przeszkód, aby umowa uaktywniająca została zawarta np. z babką czy pełnoletnim rodzeństwem dziecka. Niania sprawuje opiekę nad dzieckiem w czasie, kiedy rodzice dziecka pracują.

WAŻNE!

Umowa uaktywniająca może zostać zawarta z członkiem rodziny, np. babką, ciotką czy pełnoletnim rodzeństwem dziecka, jednak stroną takiej umowy nie może być rodzic dziecka.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. na chore dzieci do 14 lat, zdrowe dzieci do lat 8 lub innych członków rodziny.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do 8 lat przysługuje w razie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki z powodu:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko (gdy ubezpieczony został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia),
  • decyzji właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  • porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej (również rodzicom niebędącym w formalnym związku małżeńskim, lecz pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym).

Zatem stałym opiekunem dziecka są jego rodzice, przy czym nie jest istotne, czy pozostają w formalnym związku małżeńskim czy nie. Ważne jest, aby rodzice dziecka prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców – temu, który występuje z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Za dzieci, na które przysługuje zasiek opiekuńczy, uważa się dzieci własne, ubezpieczonego lub jego małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Zasiłek ten przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę.

WAŻNE!

Stałymi opiekunami dziecka są jego rodzice, którzy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, bez względu na to, czy pozostają w formalnym związku małżeńskim.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 lat przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK