| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości

Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości

Z jednym z naszych pracowników rozwiązaliśmy umowę z końcem czerwca br. Pracownik był zatrudniony od września 2009 r. W okresie zatrudnienia kilka razy był niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Już po rozwiązaniu umowy o pracę (2 lipca 2012 r.) były pracownik złożył wniosek o wyrównanie świadczeń chorobowych, które pobierał w całym okresie zatrudnienia. Uznał bowiem, że niewłaściwie została obliczona podstawa wymiaru tych świadczeń. Sprawdziliśmy to i okazało się, że ustalając podstawę wymiaru, nie uwzględniliśmy premii regulaminowej, która nie przysługiwała za okresy pobierania świadczeń chorobowych i za te okresy nie była wypłacana. Czy były pracownik ma rację? Czy powinniśmy przeliczyć ponownie podstawę wymiaru i wypłacić mu wyrównanie?

Państwa pracownik ma rację. Zaniżenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nastąpiło w wyniku Państwa błędu jako płatnika, w związku z tym byłemu pracownikowi przysługuje roszczenie o jego wyrównanie za okres 3 lat. Przeliczenie podstawy wymiaru polega na uwzględnieniu w obliczonej wcześniej podstawie kwot premii regulaminowych, które zostały pominięte przy jej obliczaniu. Zatem wysokość premii powinni Państwo przyjąć z tego samego okresu, za który wynagrodzenie stanowiło podstawę wymiaru. Następnie po przeliczeniu podstawy wymiaru świadczenia powinni Państwo obliczyć jego prawidłową wysokość i wypłacić różnicę pomiędzy kwotą należną a kwotą wypłaconą. Wypłacone wyrównania powinni Państwo wykazać w dokumentach rozliczeniowych kierowanych do ZUS za miesiąc, w którym wyrównania zostaną wypłacone. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Jeżeli pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłku popełnił błąd polegający m.in. na nieprawidłowym ustaleniu podstawy wymiaru i zaniżeniu wysokości wypłaconego zasiłku, wówczas pracownikowi (jak również byłemu pracownikowi) przysługuje roszczenie o wyrównanie zasiłku za okres do 3 lat (art. 67 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Okres przedawnienia w wymiarze 3 lat stosuje się zarówno do sytuacji, gdy pracodawca sam wykrył błąd w ustaleniu prawa do zasiłku lub jego wysokości, jak i wtedy gdy błąd został wykryty przez pracownika lub byłego pracownika.

Jeżeli zatem ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o wyrównanie zasiłku, tak jak ma to miejsce w przedstawionej przez Państwa sytuacji, to przeliczeniu podlegają świadczenia chorobowe za okres 3 lat liczony od daty wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.

Ponownemu ustaleniu podlega także zasiłek, jeżeli choćby ostatni dzień okresu, za który zasiłek przysługuje, mieści się w tak liczonym 3-letnim okresie. Wówczas wypłaty wyrównania dokonuje się za cały nieprzerwany okres pobierania zasiłku.

Ponieważ okres zatrudnienia pracownika u Państwa był krótszy niż 3 lata, a pracownik wystąpił z roszczeniem o wypłatę wyrównania przed upływem okresu przedawnienia, to mają Państwo obowiązek wyrównać świadczenia chorobowe za wszystkie okresy niezdolności do pracy, jakie miały miejsce w okresie zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Były pracownik 1 lipca 2012 r. wystąpił z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i opiekuńczego, uznając, że pracodawca zaniżył podstawę wymiaru, nie uwzględniając w niej premii regulaminowej, która była pomniejszana za okres absencji chorobowych.

W okresie zatrudnienia pracownikowi przysługiwał zasiłek za okresy:

  • od 20 kwietnia do 1 lipca 2009 r. (nieprzerwany okres niezdolności do pracy orzeczony kilkoma zaświadczeniami lekarskimi ZUS ZLA),
  • od 6 do 10 września 2010 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK