| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości

Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości

Z jednym z naszych pracowników rozwiązaliśmy umowę z końcem czerwca br. Pracownik był zatrudniony od września 2009 r. W okresie zatrudnienia kilka razy był niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Już po rozwiązaniu umowy o pracę (2 lipca 2012 r.) były pracownik złożył wniosek o wyrównanie świadczeń chorobowych, które pobierał w całym okresie zatrudnienia. Uznał bowiem, że niewłaściwie została obliczona podstawa wymiaru tych świadczeń. Sprawdziliśmy to i okazało się, że ustalając podstawę wymiaru, nie uwzględniliśmy premii regulaminowej, która nie przysługiwała za okresy pobierania świadczeń chorobowych i za te okresy nie była wypłacana. Czy były pracownik ma rację? Czy powinniśmy przeliczyć ponownie podstawę wymiaru i wypłacić mu wyrównanie?

Państwa pracownik ma rację. Zaniżenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nastąpiło w wyniku Państwa błędu jako płatnika, w związku z tym byłemu pracownikowi przysługuje roszczenie o jego wyrównanie za okres 3 lat. Przeliczenie podstawy wymiaru polega na uwzględnieniu w obliczonej wcześniej podstawie kwot premii regulaminowych, które zostały pominięte przy jej obliczaniu. Zatem wysokość premii powinni Państwo przyjąć z tego samego okresu, za który wynagrodzenie stanowiło podstawę wymiaru. Następnie po przeliczeniu podstawy wymiaru świadczenia powinni Państwo obliczyć jego prawidłową wysokość i wypłacić różnicę pomiędzy kwotą należną a kwotą wypłaconą. Wypłacone wyrównania powinni Państwo wykazać w dokumentach rozliczeniowych kierowanych do ZUS za miesiąc, w którym wyrównania zostaną wypłacone. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Jeżeli pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłku popełnił błąd polegający m.in. na nieprawidłowym ustaleniu podstawy wymiaru i zaniżeniu wysokości wypłaconego zasiłku, wówczas pracownikowi (jak również byłemu pracownikowi) przysługuje roszczenie o wyrównanie zasiłku za okres do 3 lat (art. 67 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Okres przedawnienia w wymiarze 3 lat stosuje się zarówno do sytuacji, gdy pracodawca sam wykrył błąd w ustaleniu prawa do zasiłku lub jego wysokości, jak i wtedy gdy błąd został wykryty przez pracownika lub byłego pracownika.

Jeżeli zatem ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o wyrównanie zasiłku, tak jak ma to miejsce w przedstawionej przez Państwa sytuacji, to przeliczeniu podlegają świadczenia chorobowe za okres 3 lat liczony od daty wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.

Ponownemu ustaleniu podlega także zasiłek, jeżeli choćby ostatni dzień okresu, za który zasiłek przysługuje, mieści się w tak liczonym 3-letnim okresie. Wówczas wypłaty wyrównania dokonuje się za cały nieprzerwany okres pobierania zasiłku.

Ponieważ okres zatrudnienia pracownika u Państwa był krótszy niż 3 lata, a pracownik wystąpił z roszczeniem o wypłatę wyrównania przed upływem okresu przedawnienia, to mają Państwo obowiązek wyrównać świadczenia chorobowe za wszystkie okresy niezdolności do pracy, jakie miały miejsce w okresie zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Były pracownik 1 lipca 2012 r. wystąpił z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i opiekuńczego, uznając, że pracodawca zaniżył podstawę wymiaru, nie uwzględniając w niej premii regulaminowej, która była pomniejszana za okres absencji chorobowych.

W okresie zatrudnienia pracownikowi przysługiwał zasiłek za okresy:

  • od 20 kwietnia do 1 lipca 2009 r. (nieprzerwany okres niezdolności do pracy orzeczony kilkoma zaświadczeniami lekarskimi ZUS ZLA),
  • od 6 do 10 września 2010 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK