| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

Nasz 59-letni pracownik 3 miesiące temu poważnie zachorował. Dowiedzieliśmy się, że jego stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu. Jest to osoba samotna, w związku z czym od tygodnia przebywa w hospicjum. Jesteśmy płatnikiem zasiłku, dlatego spodziewamy się w niedługim czasie wpływu zwolnienia lekarskiego wystawionego przez ten ośrodek. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Pobyt pracownika w hospicjum zobowiązuje Państwa do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Tylko pobyt w szpitalu powoduje obniżenie wysokości zasiłku chorobowego do 70% podstawy wymiaru.

Zasiłek chorobowy z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli w okresie choroby pracownik przebywa w szpitalu, zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu ulega obniżeniu do wysokości 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej).

Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się najpóźniej w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W zaświadczeniu w polu numer 15 należy podać liczbę dni pobytu w szpitalu. Jednak pola tego nie należy wypełniać w przypadku pobytu ubezpieczonego w innym niż szpital stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Oznacza to, że w zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez hospicjum nie powinno być wypełniane pole nr 15 ZUS ZLA.

WAŻNE!

W ZUS ZLA wystawianym przez hospicjum w polu numer 15 nie będzie podana liczba dni pobytu w tej placówce.

Hospicja stacjonarne i domowe zapewniają całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską dla nieuleczalnie chorych. Nie są one szpitalem, choć zapewniają opiekę medyczną. Umieszcza się tam chorego tylko w sytuacji, gdy opieka w ramach domowego hospicjum jest z jakichś powodów niemożliwa, np. jeśli chory potrzebuje całodobowej opieki medycznej, nie ma bliskiej osoby lub rodzina jest za daleko, by mogła się nim opiekować. Opieka hospicyjna jest bezpłatna i są nią obejmowani wszyscy, którzy wymagają tej opieki, a więc osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne oraz bez tego ubezpieczenia, np. bezdomni.

Jeśli zatem w okresie swojej choroby pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital, które świadczy opiekę medyczną, to zasiłek chorobowy, z ogólnego stanu zdrowia, przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Gdy w okresie choroby pracownik jest w hospicjum czy w domu opieki społecznej, gdzie również ma zapewnioną całodobową opiekę, zasiłek chorobowy za okres jego pobytu w tych ośrodkach przysługuje w wysokości 80%.

Należy przypomnieć, że zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko osobie ubezpieczonej w okresie niezdolności do pracy. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje również w razie:

  • odosobnienia w związku z decyzją wydaną na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach,
  • przebywania w:
  • stacjonarnym zakładzie leczenia odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
  • stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów (art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 6, art. 11, art. 53, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 3 i § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. Nr 139, poz. 1138 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »