| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Zatrudniamy od 3 lat 51-letniego pracownika, który przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 28 czerwca do 6 lipca br. z powodu choroby. Jest to jego pierwsze zwolnienie w tym roku. Z jakiego okresu obliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli od 1 lipca br. nastąpiła zmiana zasad wynagradzania pracowników? Do końca czerwca pracownik zarabiał 3500 zł, natomiast od lipca będzie zarabiał 2500 zł, ale otrzyma dodatkową premię prowizyjną w wysokości 700 zł.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego dla pracownika za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy będzie stanowić wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie od czerwca 2011 r. do maja 2012 r. Zmiana zasad wynagradzania, polegająca na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego i wyodrębnieniu z niego innego składnika, takiego jak premia prowizyjna, nie wpłynie na sposób obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego, jeśli pracownik zachorował jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad wynagradzania.

Pracownikowi za pierwsze 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku osób powyżej 50. roku życia za 14 dni przysługuje wynagrodzenie chorobowe (art. 92 § 1 Kodeksu pracy.). Takie wynagrodzenie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy.).

Podstawą wymiaru świadczenia chorobowego (wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które zostało wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy; lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Powyższe zasady należy stosować także wtedy, gdy ubezpieczony stał się niezdolny do pracy przed zmianą zasad wynagradzania lub zmiana ta nastąpiła w trakcie pobierania przez pracownika świadczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w firmie od ponad 3 lat zachorował w okresie od 28 maja do 8 czerwca br. W związku ze zmianą zasad wynagradzania pensja tego pracownika od czerwca będzie niższa o 200 zł, zaś pozostałe warunki pracy nie ulegną zmianie. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku dla tego pracownika należy przyjąć wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających zachorowanie, czyli z okresu od maja 2011 r. do kwietnia 2012 r., mimo że pracownik od czerwca będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie.

Jeżeli jednak zakład pracy zadecyduje o innej zmianie regulaminu wynagradzania, np. takiej, która polega na zaprzestaniu wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to należy ten składnik wyłączyć z podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należnego za okres po dacie zmiany regulaminu. Inaczej zaś trzeba postąpić, gdy w wyniku zmiany regulaminu dany składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego składnika lub zamieniony na inny składnik, gdyż wtedy zasada wyłączania go z podstawy wymiaru świadczenia nie ma zastosowania.

Wpływ na ustalenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego może mieć również zmiana umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, polegająca na zmianie wymiaru czasu pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej). W takim przypadku podstawę wymiaru świadczenia chorobowego będzie stanowić wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, z których jest obliczana podstawa wymiaru świadczenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »