| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Zatrudniamy od 3 lat 51-letniego pracownika, który przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 28 czerwca do 6 lipca br. z powodu choroby. Jest to jego pierwsze zwolnienie w tym roku. Z jakiego okresu obliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli od 1 lipca br. nastąpiła zmiana zasad wynagradzania pracowników? Do końca czerwca pracownik zarabiał 3500 zł, natomiast od lipca będzie zarabiał 2500 zł, ale otrzyma dodatkową premię prowizyjną w wysokości 700 zł.

Pracodawca wprowadzając zmiany w zasadach wynagradzania pracowników powinien mieć świadomość, że mogą one mieć niekorzystny wpływ na wartość świadczeń, jakie będzie otrzymywał pracownik w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Jest tak szczególnie wówczas, gdy z dotychczasowego wynagrodzenia wyodrębniony zostaje inny składnik wynagrodzenia, taki jak premia, który nie w każdym przypadku będzie uwzględniany w podstawie świadczenia chorobowego. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, które zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu nie są zmniejszane za czas pobierania tych świadczeń lub które są wypłacane za okresy pobierania świadczenia (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W podstawie świadczenia chorobowego nie należy też uwzględniać m.in. premii i nagród, których wysokość zależy od osiągnięć pracy zespołu pracowników lub całego zakładu pracy i nie wynika bezpośrednio z indywidualnego wkładu pracy pracownika.

Obniżenie wynagrodzenia zasadniczego i zastąpienie jego części premią prowizyjną, o której uwzględnianiu lub nieuwzględnianiu w podstawie świadczenia chorobowego decydują obowiązujące w firmie zasady wynagradzania, może przyczynić się do obniżenia wartości świadczenia chorobowego, wypłacanego choremu pracownikowi, jeśli zmiany te nastąpiły przed miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy tego pracownika.

Premia prowizyjna jest z reguły powiązana z indywidualnymi efektami pracy pracownika i zależy od wysokości prowadzonej przez niego sprzedaży, uzyskiwanych obrotów itp. Ulega więc zmniejszeniu za okresy pobierania zasiłków, w związku z czym należy ją uwzględniać w podstawie ich wymiaru. Jeśli jednak pracodawca wypłaca premię prowizyjną w stałej wysokości i nie pomniejsza jej za okres czasowej nieobecności pracownika w pracy, to nie należy jej uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub zasiłku chorobowego, gdyż pracownik zachowuje do niej prawo w okresie pobierania świadczenia.

PRZYKŁAD

Pracownik sklepu obuwniczego choruje od 27 do 30 czerwca 2012 r., nabywając prawo do zasiłku chorobowego. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego ma prawo do premii prowizyjnej w wysokości 700 zł. W okresie choroby pracownik zachowuje prawo do prowizji w całości. W tej sytuacji w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego nie należy uwzględniać premii prowizyjnej.

Zmiana w zasadach wynagradzania w trakcie choroby pracownika również może mieć wpływ na wartość świadczenia, do jakiego ma on prawo, ale nie każda zmiana wywoła taki efekt. Dotyczy to bowiem tylko składników wynagrodzenia obowiązujących do określonego terminu, nie ma jednak zastosowania do składników wynagradzania, które są wprowadzane w trakcie nieobecności pracownika z powodu choroby.

W przypadku Państwa pracownika podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. od czerwca 2011 r. do maja 2012 r., po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków pracownika (13,71%).

Podstawa ta wynosi więc 3020,15 zł, co wynika z wyliczenia:

3500 zł – (3500 zł x 13,71%) = 3020,15 zł.

Miesięczna wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru, zaś wysokość zasiłku za 1 dzień niezdolności do pracy wynosi 1/30 tej kwoty. Zatem zasiłek chorobowy za 1 dzień niezdolności do pracy wynosi:

  • 3020,15 zł : 30 dni = 100,67 zł,
  • 100,67 zł x 80% = 80,54 zł.

Państwa pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego w okresie od 28 czerwca do 6 lipca br., tj. 9 dni (3 dni w czerwcu i 6 dni w lipcu), zatem otrzyma zasiłek w kwocie 241,62 zł za czerwiec i 483,24 zł za lipiec.

Świadczenie chorobowe zostało ustalone z uwzględnieniem wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał, zanim zachorował i doszło do zmiany zasad wynagradzania.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1 i ust. 5, art. 36, art. 38 ust. 1, art. 40, art. 41, art. 43, art. 45 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Jesteśmy najstarszą polską firmą doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »